Laureat w kategorii: Muzyka, śpiew, taniec (2018)

Zespół „Iskra” oficjalnie powstał w 2008 r.,  jednak faktyczne początki jego działalności sięgają dużo wcześniejszego czasu, jeszcze długo przed formalnym założeniem. Wspólna pasja, to siła która w tym konkretnym przypadku okazała się być najsilniejszą motywacją do rozwoju i trwania zespołu przez wiele lat, aż do dnia dzisiejszego. Grupa dzieci i młodzieży spotykała się w wolnych chwilach by wspólnie pomuzykować i miło spędzić czas. Ognisko Muzyczne w Lubinie to miejsce, w którym wszystko się rozpoczęło. Właśnie tam swe pierwsze kroki w muzycznym świecie, stawiała większość uczestników późniejszego formalnego już zespołu ,,Iskra”.

Pod kierunkiem pani Ani Barszczyńskiej powstawały pierwsze aranżacje piosenek. Początkowo był to śpiew z akompaniamentem pianina, później stopniowo wraz ze wzrostem umiejętności uczestników, instrumentarium zaczęło się wzbogacać. Od samego początku wiek uczestników był bardzo zróżnicowany, od dzieci najmłodszych po młodzież. Nie było to w żadnym wypadku przeszkodą, wręcz przeciwnie, osoby początkujące miały możliwość w naturalny sposób czerpać z doświadczenia i umiejętności starszych kolegów i koleżanek. Integracja w zespole była czymś zupełnie naturalnym. I tak jest do dziś. Przez szereg lat zespół bardzo intensywnie się rozwijał.

Od prostych piosenek jednogłosowych, poprzez pierwsze próby śpiewu wielogłosowego aż wreszcie sięganie po coraz bardziej wymagające aranżacje, bogatsze opracowania i coraz większe instrumentarium. Swoimi występami zespół wzbogaca uroczystości takie jak Dni Papieskie czy też uroczystości patriotyczne i wszelkiego rodzaju działania inicjowane przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Największym wydarzeniem w historii zespołu był wyjazd do Francji, gdzie młodzi muzycy reprezentowali naszą gminę. Była to doskonała okazja do zaproponowania różnorodnego i ciekawego repertuaru piosenek muzyki rozrywkowej a także ukazania piękna polskiego folkloru w aranżacjach współczesnych.