Laureat w kategorii: Animator Kultury (2016)

Pan Zbigniew Kądziołka od najmłodszych lat kultywuje tradycje poprzez uświadomienie niedostrzeganych dotąd wartości i potencjału kulturowego rodzimego regionu i przekazywanie następnym pokoleniom.

Talent animacyjny ujawnił się u pana Zbigniewa już w wieku 9 lat w Ognisku Muzycznym. Był multiinstrumentalistą w wielu zespołach.

Potrzebą pracy społecznej, pracy z młodzieżą oraz tworzenia nowych inicjatyw kulturalnych realizuje jako prezes stowarzyszenia, twórca Biesiady Folklorystycznej, jednej z największych imprez folklorystycznych regionu, współtwórca zespołu folklorystycznego, który od ponad
30 lat pełni ważną rolę w życiu kulturalnym naszej gminy. Angażuje się w koncerty charytatywne, imprezy dla seniorów i osób niepełnosprawnych. W 2017 r. został nominowany do Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

Twórczość pana Zbigniewa jest nierozerwalnie związana z Zespołem folklorystycznym LUBIN prezentującym pieśni i tańce ludowe. 28 osobowy zespół tworzy: kontrabas, akordeon, bęben. Pan Zbigniew gra na klarnecie i akordeonie, brat na kontrabasie, a bratanek, żona, córki i wnuczki śpiewają i tańczą. Członkami zespołu są również osoby, które realizują się w tańcu i śpiewie, koncertując po całym świecie. W 2010 r., wraz z zespołem otrzymał Dyplom Ministra Kultury za szczególne zasługi upowszechniania kultury ludowej. Jest także założycielem rodzinnej kapeli KĄDZIOŁECZKI, w której kultywuje się muzykę z okolic Rzeszowa. Członkami zespołu są trzy pokolenia rodziny pana Zbigniewa. Kapela ma w swoim dorobku wydane dwie płyty.