Zespół powstał w 2003 roku. Zespół powstał z inicjatywy Teresy Kot. Pierwszy raz wystąpił na dożynkach wiejskich w Zimnej Wodzie razem ze swoim ówczesnym instruktorem, Agnieszką Kot. Ojcem chrzestnym został Tadeusz Samborski, który nadał zespołowi nazwę, a pod swoje opiekuńcze skrzydła przygarnął Zachętę Ośrodek Kultury. Zespół prezentuje szeroki repertuar o charakterze patriotycznym, biesiadnym, religijnym.

Występuje w strojach ludowych z regionu Dolnego Śląska Angażuje się w życie kulturalne społeczności, przygotowując program artystyczny na wieczory patriotyczne czy dożynki. Niektóre teksty piosenek są autorstwa pani Teresy Kot. Akompaniatorem zespołu jest Marek Pęciak. „Zachęta” ma na koncie wojaże zagraniczne, koncertowała we Lwowie, w Mińsku, Moskwie i Wilnie. Promuje Gminę Lubin w Polsce i poza granicami kraju koncertując dla grup polonijnych na Białorusi i Ukrainie. Zaprezentowała się również we Francji, w zaprzyjaźnionej gminie Sathonay-Camp .

W czerwcu 2016 roku zespół na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego znowu odwiedził Wilno, reprezentując Gminę Lubin i Ośrodek Kultury Gminy Lubin w środowiskach polonijnych na Litwie. Dwa razy zespół występował w Liście Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław. Zespół był również bohaterem materiału „Na ludowo” realizowanego przez TVP Wrocław, przedstawiającego zdolnych, utalentowanych, po prostu ciekawi ludzie z pasją.

Zespół ZACHĘTA w 2017 r. został laureatem Aniołów Kultury Gminy Lubin w kategorii: Taniec, muzyka, śpiew.