Po raz XIII, w malowniczej Bukownej spotkali się uczestnicy NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ. Na przybyłych czekały liczne atrakcje. Tradycją tego święta są warsztaty artystyczne, których i w tym roku nie zabrakło. Na plenerze malarskim powstawały prace inspirowane kwiatem paproci pod okiem instruktora, Renaty Jędrak. Można było zgłębić tajniki tworzenia ceramiki i wypału widowiskową japońską techniką Raku, przygotowanego przez Mirosławę Skalską. Nowością imprezy były warsztaty tworzenia makramy, czyli wiązanej ozdoby ze sznurków, wywodzącej się z tradycji arabskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również renowacja oraz ozdabianie drewnianych ozdób i mebli, poprowadzone przez Małgorzatę Ryś.

Tradycyjnie wydarzenie rozpoczął wjazd NA BYLE CZYM, który w tym roku zaowocował wspaniałymi pomysłami mieszkańców naszej gminy. Na starcie stanęły tematycznie przyozdobione Tegoroczny barwny przejazd poszerzony został o pojazdy mechaniczne. Po raz pierwszy w imprezie uczestniczyły pojazdy rolnicze, kłady, a nawet stara Warszawa.
Liczne pojazdy zostały podzielone na dwie kategorie: pojazdy niemechaniczne (napędzane siłą własnych mięśni), a także mechaniczne tworząc spektakularną, barwną kolumnę.

Nie zabrakło również licznych konkursów, związanych ze świętem. Konkursy na wianek i przebranie świętojańskie obfitowały w bardzo pomysłowe i ciekawe propozycje. Nagrody dla zwycięzców wręczali wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan, zastępca wójta Bartosz Chojnacki oraz radni –Sylwia Pęczkowicz – Kuduk i Łukasz Kurowski.

Na scenie zaprezentowały się trzy zespoły współpracujące z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin – Siedlecka Nuta z Siedlec, Zachęta z Zimnej Wody i Rozśpiewane Pastuszki z Gogołowic oraz dziecięce grupy taneczne z Niemstowa.

Przez cały czas trwania imprezy prowadzone były animacje dla dzieci, zawierające wspólne zabawy, konkursy, pokazy cyrkowe.
Organizatorzy zadbali również o wspólne tańce integracyjne. W barwnym korowodzie, przy dźwiękach poloneza uczestnicy wyruszyli nad Czarną Wodę, gdzie zgodnie ze zwyczajem, wianki popłynęły z nurtem rzeki.
Uwieńczeniem tegorocznego spotkania był TANIEC OGNIA, na który czekano
z niecierpliwością.
Cieszy nas to, że pomimo ogromnego upału, na placu w Bukownej, jak co roku miłośnicy słowiańskiego święta nie zawiedli i licznie przybyli.

 

Konkurs „Pojazd byle co”

Kategoria pojazd niemechaniczny:
I miejsce /nagroda 400,00 zł/ – zespół Lejdis za pojazd „Czysty akwen”
I miejsce /nagroda 400,00 zł/ – Dominik Kacperski za pojazd „Czarny wierch”
I miejsce /nagroda 400,00 zł/ – Piotrek Kacperski i Nadia Kacperska za pojazd „Czarodziejska grota”

II miejsce /nagroda 300,00 zł/ – Karolina Kosobucka za pojazd „Hermiona”
II miejsce /nagroda 300,00 zł/ – Pola Kurowska za pojazd „Kurki z Obórki”

III miejsce /nagroda 200,00 zł/ – Alicja Mączyńska i Alex Mączyński za pojazd „Mączki”

Kategoria pojazd mechaniczny:
I miejsce /nagroda 400,00 zł/ – Marcin Władysz za pojazd „Robertos”

II miejsce /nagroda 300,00 zł/ – Emilia Skalska i Czesław Niemiec za pojazd „Czarcie koło”
II miejsce /nagroda 300,00 zł/ – Iwona Kacperska za pojazd „Kupa złomu”

III miejsce /nagroda 200,00 zł/ – Danuta Wójcik za pojazd „Złomek”

Konkurs na najpiękniejszy wianek:

I miejsce – Alina Gil, Ewa Gil i Oliwia Motylewska
II miejsce – Danuta Drypczewska, Grażyna Balewicz, Magdalena Mączyńska
III miejsce – Ewelina Zjawin, Dominik Kasperski, Lucyna Franczak, Rozśpiewane Pastuszki.

Konkurs na przebranie świętojańskie:
Alina Gil, Antonina Małgorzata Zakrzewska, Dominik Kasperski, Nadia Kasperska, Piotr Jaromin, Ewa Gil, Karolina Kosobudzka.