Tradycyjne przedmioty użytkowe z drewnaWyczarowane z drewna – stwórzmy razem kolejną wystawę

Ośrodek Kultury Gminy Lubin zachęca mieszkańców gminy do stworzenia wystawy
„ Drewniane miniatury – zabawki, maszyny, przedmioty użytkowe”

Niedawno dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy powstała niecodzienna wystawa obrazująca dzieje i rozwój gminy pod nazwą „ Gmina Lubin wczoraj i dziś”, którą odwiedziło już ponad 1000 osób. Mamy nadzieję, że również tym razem przy aktywnym udziale naszej społeczności z dużym sukcesem zrealizujemy projekt sentymentalnej podroży w przeszłość i świat dzieciństwa.

Powstanie obu wystaw, przywołujących wspomnienia sprzed lat, zainicjował wójt Tadeusz Kielan, sam ofiarując własnoręcznie wykonane drewniane przedmioty użytku codziennego oraz miniaturowe urządzenia rolnicze. Do otwarcia wystawy zainspirowało nas również kilka zabawek i drobnych drewnianych narzędzi przekazanych do Ośrodka Kultury Gminy Lubin przez mieszkańców gminy.

Stare zabawki mają w sobie nieodparty urok. To niezwykły ślad przeszłości. Dlatego apelujemy by zajrzeć w domowe zakamarki, w których być może znajdą się niezwykłe pamiątki i zapomniane towarzysze zabaw – figurki zwierząt i postaci ludzkich, koniki, lalki czy klocki.

W każdym gospodarstwie znajdowały się również małe przedmioty użytkowe sprzed lat, które były odzwierciedleniem życia człowieka, codziennej pracy i obowiązków, zarówno w domu, jak i na roli. To część dziedzictwa naszego regionu, które wspólnie chcemy ocalić od zapomnienia.

Nie trzeba się przejmować dzisiejszym stanem tych rzeczy, zadbamy o odpowiednie ich oczyszczenie i wyeksponowanie. Ośrodek Kultury Gminy Lubin czeka na:

  • drewniane zabawki rękodzielnicze
  • niewielkie drewniane przedmioty związane z hodowlą zwierząt,
  • niewielkie drewniane przedmioty gospodarstwa domowego (narzędzia, maszyny, itp.)

Ilość przyjmowanych pamiątek jest nieograniczona.

Swoje pamiątki i eksponaty można będzie przekazać nieodpłatnie lub je wypożyczyć na czas określony. Wymagane będzie tylko podpisanie odpowiednich dokumentów, przygotowanych przez Ośrodek Kultury.

Eksponaty będą zbierane do końca listopada 2020 roku w siedzibie Ośrodka Kultury Gminy Lubin (ul. Księcia Ludwika I budynek 3, 59-300 Lubin; tel./fax (76) 844 82 33).

Na zdjęciach eksponaty z licznej kolekcji Wójta Gminy Lubin, które można będzie zobaczyć na powstającej wystawie.

Tradycyjne przedmioty użytkowe z drewna Tradycyjne przedmioty użytkowe z drewna