Mieszkańcy gminy odwiedzili stolicę.

Na wycieczkę Retro Warszawa śladami historii sprzed wieków i  tej najnowszej, zorganizowaną przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, mającą wymiar nie tylko edukacyjno –rekreacyjny ale również integracyjny, wybrało się kilkadziesiąt osób z 11 miejscowości naszej gminy.

 

Była to wyjątkowa podróż – zwiedzane stolicy na pokładzie legendarnego Jelcza „ogórka” i zabytkowego tramwaju z przewodnikiem, który przybliżył barwne dzieje stolicy.

– Dowiedzieliśmy się jak bardzo zmieniło się to miasto po II Wojnie Światowej, jak odbudowywano stolicę ze zniszczeń wojennych, jakie pomysły na nową Warszawę miały komunistyczne władze. Poznaliśmy historię prezentu od Stalina – czyli Pałacu Kultury i Nauki, który powstawał w morzu powojennych ruin – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor OKGL. –  Odwiedziliśmy jedyne w Warszawie Muzeum Życia w PRL.

Uczestnicy wycieczki zajrzeli do prawdziwego mieszkania, w którym odtworzony został świat Warszawy epoki PRL.  Wysłuchali anegdot  o sławnych mieszkańcach i kultowych lokalach PRL-owskiej stolicy. Wreszcie podziwiali współczesną zabudowę ze słynnymi drapaczami chmur – blisko 70 budynków, których wysokość przekracza 65 metrów. Niektóre z warszawskich drapaczy chmur należą nie tylko do najwyższych w Polsce, ale również do najwyższych w Europie.

Zobaczono także zabytkowe miejsca, bez zwiedzenia których nie sposób wyjechać z Warszawy. To Stare Miasto, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a zwłaszcza jego serce – Zamek Królewski. To także legendarna dzielnica Warszawy – Praga, Trakt Królewski czy Łazienki Królewskie, które były letnią rezydencją króla Stanisława Augusta, a dziś są ulubionym miejscem spacerów nie tylko warszawiaków.

Mieszkańcy gminy byli także w symbolicznym miejscu w  centrum Warszawy, na terenie przedwojennej dzielnicy  zamieszkałej głównie przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto. Miejscu, które dziś łączy mieszkańców i ukazuje różnorodność zabudowy miasta na przestrzeni wieków. Trafili również do Bazyliszka- restauracji, prawdziwej  legendy Warszawy, mieszczącej się na Starówce z widokiem na warszawską syrenkę.

Odwiedzono prestiżowe, nagradzane na świecie muzea – Muzeum Polin, w którym historia Żydów nierozerwalnie łączy się z historią Polski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, które opowiada o kulisach największej bitwy miejskiej w dziejach Polski, będącego hołdem mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku.

W starych wnętrzach lewego skrzydła Zamku Królewskiego w sali koncertowej uczestnicy wycieczki wzięli udział w kameralnym, koncercie  w wykonaniu Katarzyny Hushty, niezwykle utalentowanej pianistki, która występowała na wielu scenach w kraju i za granicą. Dzieła Chopina wybrzmiały nie bez  przypadku, bo to właśnie tu młody Fryderyk skomponował swoje pierwsze utwory, mieszkał, kształcił się i tworzył.

 

– Pomysł połączenia kultury wysokiej z rekreacją i integracją staje się tradycją w ofercie  Ośrodka Kultury Gminy Lubin i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki temu nasi mieszkańcy oprócz dostępu do dóbr kultury mają możliwość wzajemnego poznania, zawarcia nowych znajomości i budowania wspólnoty – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin