Blisko 50 mieszkańców gminy odwiedziło zielonogórskie Winobranie – jedno z największych wydarzeń kulturalnych tego regionu. Tradycje związane z winiarstwem w Zielonej Górze sięgają XIV wieku. Od tego czasu handel oraz produkcja białego i czerwonego wina gronowego stale rosła. Sprawiło to, że region zaczął słynąć z uprawy naprawdę wyjątkowego trunku.
Na zielonogórskim rynku zaprezentowało się kilkadziesiąt producentów wina
z regionu, w tym Winnica Julia, którą odwiedziliśmy. Mogliśmy nie tylko obejrzeć uprawy ale również wziąć udział w degustacji win, wysłuchać cennych wskazówek dotyczących uprawy winorośli i procesu tworzenia wina. Oryginalną atrakcją winnicy jest Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich. Po tym niezwykłym mini muzeum oprowadzali nas właściciele winnicy, przywołując historię tych szczególnych budowli.
Program enoturystycznej wyprawy obejmował również odwiedziny Palmiarnii – stojącej na szczycie Wzgórza Winnego, przyciągającej miłośników egzotycznej roślinności. Można tu zobaczyć jedną
z najwyższych palm w Polsce i liczne akwaria. Wznosi się w historycznym miejscu, wokół dawnego domu winiarza Augusta Gremplera, założonego w 1818 roku. To on założył tu pierwszą wytwórnię wina musującego. Winiarnia zbankrutowała na przełomie XIX i XX wieku, a w 1961 roku na tyłach dawnej winiarni wybudowano szklarnię, w której nasadzono palmy oraz uruchomiono kawiarnię.
Podróż do stolicy winiarstwa, zorganizowana przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach projektu „Kulinaria Gminy Lubin 2021”.