Duże zainteresowanie najmłodszych mieszkańców gminy atrakcyjną ofertą OKGL wpłynęło na rozszerzenie działań na dwa miesiące wakacji. Dominowały warsztaty artystyczne, ciekawe wycieczki w nieznane miejsca i zupełnie nowe propozycje spędzania czasu. W pierwszym miesiącu wakacji  najmłodsi mieszkańcy Gminy Lubin mieli możliwość udziału w różnego rodzaju warsztatach
z ceramiki, sensoplastyki, grawerowania na szkle, malarstwa, tańca oraz fotografii
Drugi miesiąc to kontynuacja warsztatów artystycznych, poszerzona o warsztaty tworzenia filmów
i ciekawych wycieczek na terenie Dolnego Śląska. Z naszej oferty warsztatów i wycieczek edukacyjnych skorzystało łącznie ponad 450 dzieci z Gminy Lubin, w tym liczna grupa młodzieży.

WARSZTATY Z CERAMIKI odbywały się w dniach: 13, 16, 19, 20, 22, 27 lipca 2021 r.  w świetlicach wiejskich w Raszówce i Osieku. W warsztatach udział wzięło 50 osób w wieku 5-13 lat. Wszystkie grupy nauczyły się pracy z gliną, dowiedzieli się jak jest wypalana oraz w jakiej temperaturze, a także jak ją ozdabiać i tworzyć formy płaskie i przestrzenne, dodatkową atrakcją było szkliwienie prac, dzięki któremu nabiorą one kolorów i uzyskają efekt szkła.

WARSZTATY SENSOPLASTYKI odbyły się w dniach 14 lipca – 2 grupy  i  21 lipca – 1 grupa w świetlicach w Niemstowie i w Osieku – 20 dzieci. Dnia  21.07 2021r. w Osieku – 20 dzieci  ,05.08.2021r. w Gogołowicach – 14 dzieci , 18.08.2021r. – 15 dzieci w Miłoradzicach, w tym kilka dzieci z miejscowości Obora . W warsztatach udział wzięło 69  dzieci w wieku 1,5 – 5 lat. Sensoplastyka to nowa propozycja aktywizująca nie tylko malutkich mieszkańców, to również edukacja i  świetna zabawa dla rodziców, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem. Zajęcia te rozwijają zmysły, szczególnie zmysł dotyku i słuchu. Działania sensoplastyczne to malowanie rączek i nóżek farbami, zabawy z balonami w chuście animacyjnej, przechodzenie nóżkami i rączkami po płatkach kukurydzianych, owsianych, zabawa w mące oraz  robienie własnej ciastoliny. Całe zajęcia wzbogaca lecąca w tle muzyką.  Łącznie w warsztatach wzięło udział   69 dzieci w wieku 2-5 lat z opiekunami.

Warsztaty grawerowania na szkle odbyły się w świetlicy wiejskiej w Zimnej Wodzie 14 lipca 2021 r. To propozycja już znana naszym odbiorcom, wciąż popularna – łącząca zdolności artystyczne z koncentracją i precyzją. Uczestnicy mogli zabrać ze sobą wygrawerowane kubki, na których znalazły się ich autorskie wzory i pomysły, tworzone pod okiem instruktora. W warsztatach udział wzięło 12 osób w wieku 7 – 13 lat.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE odbywały się w świetlicy wiejskiej oraz w plenerze w Chróstniku dniach 13, 14 i 15 lipca 2021 r. W warsztatach udział wzięło 8 osób w wieku 7 – 15 lat. Warsztaty obejmowały wiadomości o różnych aparatach fotograficznych, obiektywach, które w zależności od ich ogniskowych różnie widzą, kompozycja obrazu i kadrowanie w aparacie fotograficznym oraz ćwiczenia praktyczne z jakich elementów składa się fotografowany obiekt ( linia, kolor i faktura ) Zajęcia praktyczne odbywały się na świetlicy i  w plenerze.

Warsztaty malarstwa odbywały się w świetlicy wiejskiej w Chróstniku dniach 13, 14 i 15 lipca 2021 r. W warsztatach udział wzięło 17 osób w wieku 6 – 15 lat. Warsztaty obejmowały: podstawowe wiadomości teoretyczne i praktyczne zakresie mieszania barw, linearnej i powietrznej, posługiwania się różnego rodzajami pędzli, robienie własnych pędzli z różnych materiałów do specjalnych efektów oraz praktyczne mieszanie kolorów uzyskiwanie różnych odcieni barw – ćwiczenia praktyczne przy sztalugach na świetlicy.

WARSZTATY MALOWANIA PASTELAMI odbywały się 3.08 w świetlicy wiejskiej w Kłopotowie, w zajęciach wzięło udział 12 osób w przedziale wiekowym od 6-13 lat. 10.08 w świetlicy w Oborze z zajęć skorzystało 11 osób w wieku 7-14 lat. Najliczniejsza grupa chętnych zebrała się w Gogołowicach. Przeprowadzono zajęcia w 2 grupach, łącznie w warsztatach uczestniczyło 24 dzieci, w wieku  6-15 lat. Warsztaty przybliżyły technikę ścierania i wcierania w papier lub karton pigmentów barwnych pałeczek, bez udziału płynnych tworzyw malarskich. Pracując bokiem kredki, warsztatowiecze malowali szeroką smugę, którą  rozcierali czy wielokrotnie nawarstwiali, uzyskując efekt zbliżony do malowidła olejnego. Pracując czubkiem kredki, uzyskiwali cienkie linie i delikatne ślady, kojarzące się raczej z rysunkiem. Technika pastelu upowszechniła się w XVIII wieku, głównie w portretach, a popularność zdobyła dzięki impresjonistom.

WARSZTATY TANECZNE odbyły się 14.07 w Niemstowie. 14 dzieci w przedziale od 4-9 lat w 2 grupach wzięło udział w zajęciach magicznego świata tańca.  Warsztaty obejmowały podstawowe  kroki taneczne i ćwiczenia pokazujące co to jest rytm. Zabawy z tańcem i muzyką są przystosowane do rozwoju psychomotorycznego nawet małych dzieci i pozwalają na rozwijanie ich umiejętności ruchowych.

WYCIECZKA na Wielką Sowę i Czarodziejską Górę odbyła się w dniu 15 lipca 2021 r. W wycieczce udział wzięło 49 osób, w tym 42 dzieci w wieku 9-15 lat.   Natomiast  wycieczka do Szklarskiej Poręby, do Parku Gigantei oraz na Wodospad Szklarki odbyła się 29.07.2021 r.  wzięło w niej udział również 49 osób. Dnia 04.08. 2021r. w komplecie odwiedziliśmy ZOO w Łącznej a  11.08.2021r. Sobótkę i Ślężę.  Połączenie walorów krajoznawczych i edukacji, obcowanie z naturą i zwierzętami, ciekawe poznawanie legend Karkonoszy oraz odkrywanie nowych miejsc przyciągnęło nowych odbiorców. Dla wielu osób była to niepowtarzalna okazja zobaczyć przepiękne widoki, usłyszeć ciekawe przypowieści, ciekawostki przyrodnicze i architektoniczne Dolnego Śląska.

Na zakończenie wakacji OKGL zorganizował WARSZTATY FILMOWE w świetlicy w miejscowości Obora. Zrealizowane zostały projekty wyreżyserowane przez młodzież uczestniczącą w warsztatach. Zajęcia były pełne działań twórczych. To profesjonalne warsztaty zdjęć, montażu i realizacji filmów przeprowadzone przez dokumentalistę i montażystę – Michała Baranowskiego.

Duże zainteresowanie atrakcyjnymi warsztatami oraz ciekawymi wycieczkami, poszerzenie oferty
o nowe propozycje dla najmłodszych i młodzieży przyczyniły się do tak dużej frekwencji i zdobycia nowych odbiorców.