Po raz VIII w Gminie Lubin pierogowo-kapuściane fantazje wystąpiły w roli głównej. Dla festiwalowych gości gospodynie z naszej gminy przygotowały ciekawe pierogowe wariacje. Obok tradycyjnych: ruskich, z kapustą, na talerzach spotkać można było nowości: pierogi z ziemniakami i suszonymi grzybami, z kaszanką, z dynią, z kaszą gryczaną, z wołowiną i soczewicą…

Nie zabrakło również ciekawych pomysłów na potrawy z kapusty. Festiwalowicze mogli posmakować – zupy gołąbkowej, kapusty faszerowanej mięsem, schabu pieczonego na kapuście z ananasem, roladek z kapustą i pieczarkami, czy tradycyjnego staropolskiego bigosu i łazanek. Tradycją imprezy są warsztaty lepienia pierogów, które przeprowadziły brawurowo członkinie zespołu wokalnego LEJDIS i jak co roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Dużym zainteresowanie cieszyły się konkursy z udziałem publiczności. Pięć odważnych pań rywalizowało w lepieniu najmniejszego pieroga z nadzieniem. Konkurs wzbudził najwięcej emocji, a Ośrodek Kultury Gminy Lubin tradycyjnie już nagrodził uczestników.

Jednak najważniejszy tego dnia był gminny konkurs na najlepszą potrawę z pieroga i kapusty – VIII edycja. W konkursowe w szranki stanęły aktywne grupy kobiet: BUCZYNIANKI – Koło Gospodyń z Buczynki, Koło Gospodyń z Krzeczyna Wielkiego, BABECZKI – Koło Kobiet Niezależnych z Osieka, Koło Gospodyń z Miłosnej, Koło Gospodyń Wiejskich „Iskierka” z Księginic i LEJDIS – Zespół Wokalny ze Składowic. Komisja powołana przez Organizatora, której przewodniczyła Pani Bożena Michalik-Kroczek oceniła pomysły oraz smaki potraw. Jak co roku Jury stanęło przed trudnym zadaniem, ponieważ wszystkie potrawy były smaczne i podane z pomysłem. Doceniano wielkie zaangażowanie, pomysłowość i oryginalność, kunszt kulinarny i atrakcyjne przedstawienie swojej grupy.

Tym razem zwycięzcą okazała się kapusta faszerowana mięsem i I miejsce z nagrodą pieniężną 600 złotych – powędrowało do BABECZEK – Koła Kobiet Niezależnych z Osieka. II miejsce i 550 zł otrzymało Koło Gospodyń z Krzeczyna Wielkiego za bigos staropolski. III miejsce i 500 zł za słoneczko kapuściane otrzymał zespół LEJDIS ze Składowic. Równorzędne nagrody po 400 zł trafiły do: Koła Gospodyń z Miłosnej za schab pieczony w kapuście z ananasem, BUCZYNIANEK za zupę gołąbkową oraz KGW ISKIERKA za łazanki. Nagroda Specjalna – 300 zł trafiła do mieszkanek Składowic za fachowe poprowadzenie warsztatów pierogowych z udziałem publiczności.

Oprócz doznań smakowych, uczestnicy festiwalu zobaczyli i usłyszeli wspaniałe prezentacje na scenie zespołów z OKGL. Wystąpiły: Zespoły Folklorystyczne KONICZYNKI i LUBIN oraz Zespół Wokalny LEJDIS.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu był bardzo gorąco przyjęty znany muzyk i aranżer Andrzej Rybiński, który w swoim repertuarze przypomniał niezapomniane piosenki. Publiczność śpiewała razem z nim dopominając się o bisy.

Nie tylko najmłodszych rozbawiali Klaun Wesołek i Klaun Greg. Mieli bogaty wachlarz zabawowych propozycji, trików i sztuczek, m.in.: jazda na monocyklu, puszczanie mega baniek, kręcenie pojek i talerzy, żonglowanie różnymi przedmiotami, konkursy z nagrodami.

Przez cały czas trwania imprezy można było korzystać z przygotowanych atrakcji, m.in.:

– stoiska rękodzielnicze z terenu Gminy Lubin i okolic,

– ogródek zabaw dziecięcych – skakańce, kulki, euro bangi,

– punkt Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce – warsztaty plastyczne,

– wóz strażacki OSP Ksieginice.

Organizator: Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Konkurs na najciekawszy tekst z nazwą imprezy w tle

Autorka – Renata Kucharzak /KG BUCZYNIANKI/

Jedzie baba na rowerze przez Księginice

Wkręciła w szprych spódnice.

Wywaliła się na drodze

Poderwała się cała w trwodze.

Myśli sobie- Jadę na pierogi

A mam poranione nogi.

Przecież jest Festiwal Kapusty i Pieroga

A ja wyglądam jak nieszczęście – o la boga.

Otrzepała się z kurzu

I mówi – jedź dalej ty tchórzu.

Koła Gospodyń się zjechały

Będzie okazja do chwały.

Naszykowały wiele przysmaków

Będzie radość dla rodaków.

Pośpiewamy, potańczymy

A wieczorem szczęśliwi pod pierzyny wskoczymy.