W miniony piątek mieszkańcy gminy Lubin mieli okazję spotkać się w przedświątecznej atmosferze podczas Tradycji Wielkanocnych w Osieku. Impreza jak co roku przyciągnęła tłumy. Głównymi założeniami spotkania była popularyzacja tradycyjnych potraw staropolskich oraz kultywowanie zwyczajów związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych oraz podkreślenie wartości rodzinnych i społecznych związanych z tym świętem.

W tym roku do konkursu kulinarnego przystąpi 14 kół gospodyń z terenu Gminy Lubin, a w jury konkursu  zasiadły Pani Monika Dolińska z Torty i inne czorty, Pani Edyta Dec z Zatortowana Ja, Pani Agnieszka Kachnowicz właścicielka Chinkalnia Lubin oraz jej managerka Wiktoria Ćwirko.

 

Panie przyznały następujące miejsca:

GRAND PRIX

Klub Pod Garami

W kategorii jajko wielkanocne w roli głównej:

1 miejsce Składowice Team

2 miejsce Sołectwo Krzeczyn Wielki

2 miejsce Żony Księginic

3 miejsce KKN Babeczki

3 miejsce KGW Szminką Malowane

W kategorii Wielkanocne Danie Główne:

1 miejsce KGW Zaradne Babki

2 miejsce Słodkie Babki ze Szklar Górnych

2 miejsce Siedlecka Nuta

3 miejsce Sołectwo Kłopotów

W kategorii Deser – Mazurek:

1 miejsce Sołectwo Zimna Woda

1 miejsce KGW Gorzelinianki

2 miejsce Buczynianki

3 miejsce Skowronki Z Gorzyca

 

W czasie, kiedy jurorzy rozpoczęli degustację konkursowych potraw, zostały ogłoszone wyniki konkursu na kartkę świąteczną i palmę wielkanocną. W tym roku do konkursu trafiło ponad 200 kartek i 30 palm z gminnych szkół i punktów przedszkolnych oraz zgłoszonych indywidualnie. Nagrody zostały wręczone w 3 kategoriach:

 

 

KARTKA ŚWIATECZNA:

 

Kategoria 3-6 lat

1 miejsce Natalia King

3 miejsce Aleksandra Marcinek

3 miejsce Przemysław Kołodziejczyk

Wyróżnienie Malwina Soboń

Wyróżnienie Nela Kużdeba

Wyróżnienie Mieszko Studnicki

Wyróżnienie Jagoda Hrycyna

 

Kategoria 7-12 lat

1 miejsce Lena Węglowska

1 miejsce Lena Bochniarz

1 miejsce Dominika Dawidowicz

2 miejsce Katarzyna Swędzioł

2 miejsce Gracjan Piekarz

2 miejsce Maja Zielińska

3 miejsce Emilia Kopeć

3 miejsce Zuzanna Pogorzelska

3 miejsce Elena Wojtowicz

3 miejsce Martyna Banasiak

3 miejsce Aleksandra Trojnar

Wyróżnienie Alan Sierżęga

Wyróżnienie Amelia Denko

Wyróżnienie Szymon Lebiedziński

Wyróżnienie Julia Łazarewicz

Wyróżnienie Hanna Rabura

Wyróżnienie Kamila Ciszek

Wyróżnienie Oliwia Kozioł

Wyróżnienie Daria Marcinek

Wyróżnienie Julia Garstecka

Kategoria 13 +

1 miejsce Katarzyna Szymańska

2 miejsce Józefa Ożga

3 miejsce Małgorzata Strawczyńska

 

 

 

 

PALMA WIELKANOCNA:

 

Kategoria 3-6 lat

1 miejsce Malwina Soboń

1 miejsce Mikołaj Baran

2 miejsce Blanka Wysocka

3 miejsce Pola Zych

Kategoria 7-12 lat

1 miejsce Zuzanna Pogorzelska

1 miejsce Ola Szymańska

2 miejsce Ignacy Witek

3 miejsce Alicja Berg

3 miejsce Milena Dziurman

Wyróżnienie Nina Skobel

Kategoria 13 +

1 miejsce Grażyna Balewicz

2 miejsce Izabela Koronkowska

3 miejsce Szymon Kołodziejczyk

 

 

Nagrody w konkursie na kartkę i palmę wielkanocną wręczali Tadeusz Kielan Wójt Gminy Lubin, Wojciech Dziwiński radny powiatu i Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin oraz radni gminy Joanna Pietruszka, Zofia Marcinkiewicz i Jerzy Tadla.

 

W tym roku oprócz kół gospodyń, podczas tradycji wielkanocnych wystawiły się trzy utalentowane Panie z naszej gminy: Pani Mirosława Skalska, która słynie z przepięknej ceramiki, Pank Elżbieta Wojs, która szyje dekoracyjne cuda oraz Pani Aneta Trojnar z Nulka_jewelery od przepięknej biżuterii.

 

Jedną z głównych atrakcji tradycji wielkanocnych był koncert zespołu PLATEAU. Panowie zaśpiewali piosenki z repertuaru Marka Grechuty, ale w nieco innych, ale zarazem zaskakujących wersjach, pochodzące z albumu „Projekt Grechuta”. Publiczność bawiła się znakomicie. Nie zabrakło klasyków, takich jak: „Dni, których nie znamy”, „Wios­na, ach to Ty” czy „Będziesz moją panią”.

 

Podczas imprezy odbyły się również warsztaty dla dzieci, które przeprowadziła Pani Anna Rodzik z PleciAnki, autorka książki „Wplątane Alpaki”. Promocja książki odbędzie się 23 marca (godz.16) w Oborze. Podczas spotkania na uczestników będzie czekało wiele alpakowych atrakcji. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.