Teatr dla Was

Laureat w kategorii: Literatura, film, teatr (2016)

Grupa składa się z uczniów szkół podstawowych, gimnazjum oraz licealnych.

Sukces młodych aktorów jest wynikiem wielkiej wytrwałości i pracy nad sobą. „Teatr dla Was” istnieje od 2007 r. Działa przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin. Początkowo próby odbywały się w świetlicy w Raszówce, a od 2010 r. do dnia dzisiejszego w świetlicy wiejskiej w Osieku. Od początku kierownikiem artystycznym  jest pani Dorota Baryłkiewicz – reżyser teatralny. Twórcą scenografii do wszystkich spektakli jest pan Paweł Szydło. Młodzi aktorzy w swych spektaklach poruszają bliskie im problemy. Poprzez swoje widowiska starają się pobudzić widza do refleksji, „pokazują ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są”.

Dotychczasowe projekty to:

„TU MNIE NIE ZNAJDĄ” – przedstawienie aktorskie – 2008.

Widowisko ukazuje wyobcowanie dziecka we własnej rodzinie z różnych przyczyn (brak zrozumienia, skupienie się na czynnościach nieistotnych, wygodnictwo, nadopiekuńczość, realizowanie własnych ambicji kosztem dziecka).

Przedstawienie zdobyło nagrodę na Powiatowym Przeglądzie Form Teatralnych – Melpomena 2008 w Lubinie oraz wyróżnienie na Dolnośląskim Przeglądzie Baśni Legend – SILEBIA 2008 w Chojnowie.

„MISS PIĘKNOŚCI” – teatr plastyczny – 2009.

Spektakl ten jest alegorią rozgrywającą się wśród próżnych kwiatów. Porusza on problematykę kultu piękności, szerzącego się już pośród młodych dziewcząt. Widowisko stawia istotne pytania: Czy uroda jest najważniejsza w życiu? Czy o pięknie człowieka nie decyduje jego wnętrze? W końcu – czy nie szkoda czasu na rzeczy powierzchowne?

Spektakl został nagrodzony na Powiatowym Przeglądzie Form Teatralnych – Melpomena 2009 w Lubinie.

„BAŚŃ O MILCZĄCYM SMOKU” – przedstawienie aktorskie, z elementami gry aktorskiej w masce – 2010.  „Ile w nas dobra jeszcze drzemie? Kiedy znajdziemy pełne przebudzenie?” – W scenie finałowej tego spektaklu aktorzy kierują takie pytania do publiczności. Wcześniej jednak prezentują bolączki współczesnego świata – egocentryzm, agresję, brak tolerancji, zawziętość.

Grupa za to przedstawienie otrzymała kilka nagród:

– II miejsce w Finale Dolnośląskiego Przeglądu Form Teatralnych F-ART 2011 w Kłodzku,

– Nagroda Główna w Dolnośląskim Przeglądzie Baśni i Legend SILEBIA 2010 w Chojnowie,

– Wyróżnienie w Powiatowym Przeglądzie Form Teatralnych – Melpomena 2010 w Lubinie.

„BAŚŃ O MIEDZIANEJ PANI”  – przedstawienie aktorskie z elementami animacji przedmiotu – 2011. Spektakl ukazuje nieznaną legendę o Lubinie. W bajkowy sposób ukazuje historię powstania miedzi, czyli czerwonego złota. Fabuła utworu wprowadza widzów w świat magii i czarów.

Spektakl otrzymał nagrodę główną w Dolnośląskim Przeglądzie Baśni i Legend SILEBIA 2011 w Chojnowie oraz II miejsce w Finale Dolnośląskiego Przeglądu Form Teatralnych
F-ART 2012 w Kłodzku.

„KRÓL ŻAGLONOSY” to przedstawienie aktorskie z elementami teatru lalkowego – 2013. Tematem przewodnim spektaklu jest SZCZĘŚCIE. Akcja rozgrywa się w kilku odsłonach. Początkowo rzecz się dzieje w państwie, którym rządzi król Żaglonosy. W wirze wydarzeń Żaglonosy zostaje porwany przez grupę piratów, którzy zabierają go na wyspę szczęścia. Bogactwo kostiumów, scenografii i postaci lalkowych oraz wspaniała gra młodych aktorów wprowadza widza w magiczny świat teatru.

Przedstawienie zdobyło nagrodę główną w Dolnośląskim Przeglądzie Baśni i Legend SILEBIA 2013 w Chojnowie oraz I miejsce w Finale Dolnośląskiego Przeglądu Form Teatralnych F-ART 2013 w Kłodzku.

„ZŁODZIEJ CZASU” – przedstawienie aktorskie z elementami animacji przedmiotu – 2014. Spektakl opowiada o przemijaniu, porusza ważne etapy w życiu człowieka, nastraja do przemyśleń nad swoim postępowaniem. Premiera 06.05.2014r. – Gminny ośrodek Kultury w Raszówce.

Grupa za spektakl otrzymała III miejsce w Finale Dolnośląskiego Przeglądu Form Teatralnych F-ART 2014 w Kłodzku.

„BAJKA O SENNEJ NUTCE” to przedstawienie aktorskie z elementami teatru lalkowego – 2015. Tematem przewodnim spektaklu jest szczęście, miłość i pomoc w trudnych sytuacjach. Dyrektor placówki organizuje przesłuchania do spektaklu i wraz z innymi bohaterami napotyka na przeróżne problemy. Bogactwo kostiumów, scenografii i postaci lalkowych oraz wspaniała gra młodych aktorów wprowadza w magiczny świat teatru.

Przedstawienie otrzymało I miejsce w Finale Dolnośląskiego Przeglądu Form Teatralnych
F-ART 2015 w Kłodzku.

„MAMA NIC” to spektakl w stylu tragifarsy, gatunek łączący elementy tragedii i komedii – 2016. Tragiczny konflikt przeradza się bowiem w szczęśliwe zakończenie. Jego przesłanie kierowane jest do widza w każdym wieku.

Spektakl otrzymał I miejsce w Finale Dolnośląskiego Przeglądu Form Teatralnych
F-ART 2016 w Kłodzku.

„DZIURA W NIEBIE” to spektakl na podstawie tekstu Markvald Andersen opracowany przez Bornholską Szkołę Dramatu – 2017. Teks ten został potraktowany „jako wstęp do własnego twórczego procesu”, który przyczynił się do powstania spektaklu osób w różnym wieku.