Na tegorocznym Święcie Pieczonego Ziemniaka w Siedlcach można było spróbować wielu pysznych dań z ziemniakiem w roli głównej. Były ziemniaki wytrawne, na słodko, smażone, pieczone i gotowane. Jury konkursu kulinarnego miało trudny orzech do zgryzienia.

W tym roku w konkursie kulinarnym udział wzięło sześć drużyn, z czego jedna po raz pierwszy. Dodatkowo Osieczanki, bo o nich mowa, wykazały się występami muzyczno-wokalnymi. Na scenie prezentowali się także gospodarze, czyli zespół Siedlecka Nuta.

W skład jury konkursu kulinarnego  weszła Janina Mucha i Grażyna Balewicz.

– Przyznam, że łatwiej być po drugiej stronie konkursowej barykady, choć z doświadczenia wiem jak dużego nakładu pracy wymaga przygotowywanie konkursowych potraw i stoisk. Doceniam dobre, polskie, regionalne potrawy – mówiła Grażyna Balewicz.

– Jestem pod bardzo dużym wrażeniem konkursowych potraw. Niektóry zaskakiwały smakiem, wszystkie były pyszne i bardzo dobrze doprawione – dodała Janina Mucha.

Mogą to potwierdzić  uczestnicy święta, bowiem w Siedlcach częstowano potrawami z ziemniakiem w roli głównej każdego, kto miał na to ochotę. Jury zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:

I miejsca

  • Sołectwo Szklary Górne za kotlety ziemniaczane z sosem grzybowym oraz
  • Klub Pod Garami za racuchy ziemniaczane na słodko

II miejsca

  • Siedlecka Nuta za zupę ziemniaczaną
  • Zespół Osieczanki za mufinkę ziemniaczaną w sosie serowo-czosnkowym z boczkiem
  • Sołectwo Kłopotów za roladki ziemniaczane z mozarellą i szynką szwarcwaldzką
  • Niebiesko-Żółte Gary za gałuszki ukraińskie z sosem grzybowym

Po raz pierwszy, dzięki pomysłowi i  współpracy z Radą Senioralną, zorganizowano konkurs na figurę szachową z ziemniaka.

– Jako znany miłośnik szachów widziałem figury z różnych tworzyw, ale te z ziemniaka zaskoczyły mnie. Precyzyjnie wycinane, z dużą pomysłowością, gratuluje uczestnikom tej zabawy – mówił Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin jeden z jurorów drugiego konkursu.

Wygrała go Anna Jamroży ze Szklar Górnych, drugie miejsce zdobyła Halina Chrąchol, równorzędne trzecie miejsca przypadły Krystynie Polanowskiej i Ryszardowi Kirszowi. Wyróżnienia otrzymali: Julia Białek, Celina Szwedo, Krzysztof Pankiewicz, Anna Wardęga i Jarosław Polniak.

Wszystkim laureatom konkursów gratulujemy! Także uczestnikom ziemniaczanego quizy, w którym nagradzano wszystkie poprawne odpowiedzi! Pytano między innymi skąd pochodzą ziemniaki,  o przysłowia z nimi związane i tradycyjne potrawy.

Ośrodek Kultury Gminy Lubin dziękuje  sołtysowi Stanisławowi Ryńcowi, radzie sołeckiej, Siedleckiej Nucie oraz mieszkańcom sołectwa za wsparcie w organizacji tegorocznego Święta Pieczonego Ziemniaka.

Warto przypomnieć, że kilka lat temu takie święto organizowane było także w Gorzelinie. Tym razem mieszkańcy spotkali się na terenach rekreacyjnych pod hasłem Dnia Gorzelina. Przygotowano liczne zawody, atrakcje i animacje dla najmłodszych mieszkańców a popołudniu nieco starsi spotkali się na wspólnej biesiadzie, przy pysznym bigosie i grillowanych kiełbaskach, którymi częstował sołtys Robert Borzych. Wspólne rozmowy i tańce zakończyły się już po północy.