W Siedlcach znowu królowały ziemniaczane przysmaki! Zorganizowano tam po rocznej przerwie spowodowanej koronawirusem, kolejną edycję Święta Pieczonego Ziemniaka. Do kulinarnej zabawy w tym roku włączyło się siedem zespołów i oczywiście kilkuset degustatorów, na których oprócz ziemniaczanych przysmaków czekały liczne atrakcje.

Oprócz gospodarzy –Siedleckiej Nuty i Sołectwa Siedlce, pyszne dania z ziemniakiem w roli głównej zaprezentowały: Miroszowice, Szklary Górne, Koło gospodyń z Kłopotowa, Buczynianki i Klub pod Garami z Księginic.

Były ziemniaki faszerowane, bułeczki z nadzieniem, placki i sałatki ziemniaczane, a nawet burgery z ziemniaków. Nie tylko walory smakowe dodawały kolorytu tegorocznej imprezie.

Tematycznie udekorowane stoły, ziemniaczane figurki, pięknie zaprezentowane potrawy i ognisko, w którym piekły się ziemniaki, stworzyły niezwykły klimat tegorocznej imprezy. Całości dopełniły występy zespołów Siedlecka Nuta i Leśne Echo. Zespoły wprowadziły również biesiadną atmosferę przy ognisku.

W tym roku imprezie towarzyszyły warsztaty, szereg konkursów i atrakcji. Oprócz wrażeń kulinarnych nasi goście mogli wygrawerować sobie kubki, wziąć udział w tematycznych zmaganiach, zakupić przepiękną ceramikę, a najmłodsi poskakać na dmuchańcu.

Podczas tegorocznego święta można było również wysłuchać prelekcji o ekologicznych uprawach i ogródkach w ramach projektu Kulinaria Gminy Lubin 2021, który został sfinansowany ze środków Ministra Kultury, Edukacji i Sportu.

Organizatorami imprezy, nieprzerwanie od dziewięciu lat są: sołtys i rada sołecka Siedlec, zespół „Siedlecka Nuta” oraz Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

W pracach jury wziął udział Norbert Grabowski – przewodniczący Rady Gminy oraz Krystian Stempek, prowadzący Miejski Ogród Ekologiczny – Permakultura w Chocianowie.

Mimo niezwykle trudnego zadania, ze względu na różnorodność smaków i potraw, udało się wyłonić zwycięzców.

Wyniki konkursu kulinarnego:

I miejsce i nagroda w wysokości 650 zł.

Buczynianki
Sołectwo Siedlce
II miejsce i nagroda w wysokości 600 zł.

Miroszowice
Sołectwo Kłopotów
III miejsce i nagroda w wysokości 500 zł

Siedlecka Nuta
Szklary Górne
Koło Gospodyń Klub Pod Garami