XXIV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” startuje dzisiaj w Legnicy warsztatami artystycznymi, a już w niedzielę będziemy gościć jego uczestników na koncercie galowym w Liśćcu.  Koncerty rozpoczną się godzinie 16 , na scenie wystąpi jedenaście zespołów!

„Świat pod Kyczerą” to pomost łączący obecne miejsca zamieszkania Łemków i przestrzeń do dialogu międzykulturowego. To jednak przede wszystkim doskonała zabawa, mnóstwo wrażeń, pieśń, taniec i radość w sercu.

Impreza należy do największych festiwali folklorystycznych w Polsce. Organizowana jest od 1996 roku, początkowo pod nazwą „Europa bez granic”, potem „Spotkania pod Kyczerą”. Przez festiwalowe sceny przewinęło się do tej ponad 130 grup folklorystycznych z sześciu kontynentów, między innymi z tak odległych zakątków świata jak Wallis i Futuna, Sierra Leone, Chile, Nowa Zelandia, Kostaryka, Indonezja, Meksyk czy Togo.

Podczas trwającej  w tym roku 10 dni imprezy wystąpią zespoły z Baszkirii (Rosja), Serbii, Słowacji, Rumunii, Mołdawii, Tajlandii i Polski. Koncerty galowe odbędą się w Legnicy, Chobieni, Polkowicach, Liścu, Wołowie.

W ramach festiwalu organizowane będą również warsztaty artystyczne, animacje i spotkania integracyjne. Tradycyjnie już zaplanowano animacje w placówkach społeczno-opiekuńczych. Wstęp na wszystkie koncerty i działania towarzyszące jest bezpłatny. Gmina Lubin jest od wielu lat partnerem organizacyjnym tego wydarzenia.

W niedzielę, na scenie na boisku w Liśćcu wystąpią:  Folk Dance And Songs Ensemble Aytugan, Folkore Ensemble ,,Rozmarija”, Student Ensemble ,,Mugurelul”, The Model Ensemble Of Music And Folk Dance “Ciuleandra”, Zespół Regionalny ,,Mali Magurzanie”,  Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca ,,Kyczera”,  Zespół Pieśni i Tańca ,,Legnica”. Na festiwalu zaprezentują się także dwa gminne zespoły: Zachęta z Zimnej Wody, Koniczynki z Miłoradzic oraz Osieczanki.

Muzyczna uczta rozpoczyna się o godzinie 16  i potrwa ok. cztery  godziny.

Jak już informowaliśmy „Światowi pod Kyczerą” towarzyszyć będzie w godzinach 16.30 – 19.00 Mobilny Gminny Punkt Szczepień. Wystarczy dowód osobisty, by dołączyć do grona zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, otrzymać na miejscu certyfikat w przypadku jednodawkowego preparatu. Na zaszczepionych będą czekać symboliczne upominki i karty zgłoszeniowe do konkursu „W Gminie Lubin #SzczepimySię i wygrywamy” , w którym można zostać właścicielem m.in. elektrycznej hulajnogi, roweru czy tabletu.

Gminny Mobilny Punkt Szczepień będzie wspierać Ochotnicza Straż Pożarna z  Zimnej Wody gwarantując opiekę po szczepieniu  a także w razie potrzeby dowożąc mieszkańców.  Rodziny osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą same dotrzeć do punktu mogą zgłosić się do strażaków, którzy zapewnią taki transport.

Występy na scenie 1