WYBIERAM TEATR 2021
Po raz czwarty Ośrodek Kultury Gminy zrealizował projekt Wybieram Teatr dofinansowany Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie z mieszkańcami gminy stworzyliśmy w naszym regionie miejsce, w którym można realizować pasje teatralne. Ta niezwykła inicjatywa która połączyła dotychczas ponad 2000 mieszkańców gmin, w tym roku przebiegała w sposób hybrydowy. Działania online oraz ponad 100 godzin stacjonarnych integracyjnych warsztatów teatralnych poświęconym improwizacjom teatralnym, prowadzonych przez doświadczonych instruktorów teatralnych i zawodowych aktorów.
W ramach tych działań powstało 5 niezwykłych spektakli stworzonych przez TEATR WIECZOROWĄ PORĄ z Chróstnika, TEATR DLA WAS, TEATR ZE ŚWIETNĄ NAZWĄ z Krzeczyna Małego, Grupa teatralna ZWYKLI LUDZIE z Zimnej Wody, TEATR TAŃCA
z Raszówki, które mogliśmy obejrzeć podczas Przeglądu Form Teatralnych. Krótkie scenki teatralne zobaczyliśmy również podczas Przeglądu Teatru Jednego Aktora oraz Przeglądu Form Kabaretowych.
Tradycyjnie kontynuujemy niezwykłe spotkania ze znanymi i popularnymi aktorami, w tym roku nasi mieszkańcy mieli okazję spotkania wybitnego aktora filmowego i teatralnego – Zbigniewa Zamachowskiego.
Nowością w realizacji projektu w ramach działań online była możliwość wirtualnego poznania najważniejszych scen teatralnych w Polsce, których nasi mieszkańcy ze względu na odległość nie mieli okazji poznać. W tym roku zwiedziliśmy z przewodnikiem nie tylko scenę, ale również kulisy Teatru Powszechnego w Warszawie. Kontynuowaliśmy działania
z Teatrem Polskim, z którym współdziałamy od początku powstania projektu. Poszerzyliśmy stacjonarną współpracę z teatrami regionalnymi. Grupa dzieci
ze Szkoły Podstawowej w Krzeczynie Wielkim obejrzała spektakl w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a grupa dorosłych mieszkańców gminy odwiedziła Teatr Polski
we Wrocławiu. Po obejrzeniu przedstawień obie grupy miały możliwość spotkania
z aktorami i poznać tajniki pracy w teatrze.
Niezwykłą inicjatywą wykazali się aktorzy amatorzy z Chróstnika i Zimnej Wody, wspólnie
z zawodowym aktorem tworząc niezwykłe widowisko podczas Święta Niepodległości, będące odtworzeniem historycznych wydarzeń historycznych z 1918 r.
Pomimo pandemii udało się większość działań zrealizować stacjonarnie a dzięki możliwościom cyfrowym część działań przeniesiona została do sieci, stwarzając możliwości poszerzenia oferty i grona odbiorców.
Sukces projektu to wspólne działanie, wymiana doświadczeń i stworzenie przestrzeni, która pobudza wyobraźnię, uwrażliwia na sztukę i stwarza warunki do realizacji pasji oraz kreowania świadomości artystycznej- cytat.
Zapraszamy na portal społecznościowy Facebook – Wybieram TEATR.