Uroczystą galą Ośrodek Kultury Gminy Lubin podsumował projekty realizowane w 2019 roku – IV edycję Akademii Senioralnej Gminy Lubin oraz II edycję Wybieram Teatr. Oba projekty łączy założenie aktywizacji, integracji oraz rozwoju mieszkańców gminy.

Ponad 300 adeptów Akademii Senioralnej przez 450 godzin warsztatowych brało udział w działaniach o charakterze edukacyjnym oraz rekreacyjno-ruchowym dla osób 50+, sfinansowanych ze środków Gminy Lubin.

Podczas spotkania zainaugurowano V, jubileuszową odsłonę tego projektu, która rusza już od lutego. Zaprezentowano zajęcia wybrane przez uczestników Akademii, wśród których pojawiło się wiele nowych form aktywności.

Podczas gali, podsumowano również II edycję projektu Wybieram Teatr. Projektu, który po raz drugi zrealizował Ośrodek Kultury Gminy Lubin przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i który połączył prawie 2000 mieszkańców gminy. Przez kilka miesięcy OKGL realizował działania mające na celu stworzenie w naszym regionie miejsca, w którym można realizować pasje teatralne. Efektem tych działań jest płyta z zarejestrowanym materiałem z warsztatów teatralnych, spotkań z aktorami i spektakli teatralnych.

Dopełnieniem prezentacji realizowanych działań w ramach Akademii Senioralnej Gminy Lubin oraz Wybieram Teatr były nowoczesne projekcje multimedialne podsumowujące projekty.

Certyfikaty uczestnikom obu projektów wręczyli Zastępca Wójta Gminy Lubin, Bartosz Chojnacki, Przewodniczący Rady Gminy, Norbert Grabowski oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Olek.

Gościem specjalnym gali była Olga Szomańska, artystka której nie trzeba specjalnie przedstawiać. Wokalistka, aktorka teatralna, serialowa i filmowa oraz laureatka wielu festiwali zaprosiła nas na koncert świąteczny. Usłyszeliśmy najpiękniejsze polskie kolędy i znane świąteczne przeboje. Nie zabrakło utworów autorstwa Piotra Rubika i Zbigniewa Książka pochodzących ze słynnego oratorium Tu Es Petrus, w którym w duecie z Przemysławem Brannym śpiewała „Niech mówią, że to nie jest miłość”.

Było nostalgicznie, wzruszająco i dowcipnie. Artystka wraz z towarzyszącym jej pianistą Jackiem Subociałło poprzez niezwykły kontakt z publicznością i oryginalne wykonanie stworzyli wyjątkowe widowisko, przywołujące magię minionych świąt.