Niezapomniany koncert „Pamiętajmy o ogrodach” w świetlicy w Chróstniku, wypełnił widownię po brzegi. Ciekawe aranżacje i interpretacje piosenek Jonasza Kofty wybitnego poety i satyryka, który odszedł 30 lat temu porwały publiczność, która śpiewała wspólnie z wykonawcami.

Koncert poświęcony twórczości Jonasza Kofty zainaugurował tegoroczne Dni Kultury Gminnej, które zakończy 25 maja gala wręczenia Aniołów Kultury Gminy Lubin. To coroczne spotkanie z twórcami i regionalną kulturą w naszej gminie w związku z obchodzonym w maju Dniem Animatora Kultury.

Jest to III edycja Dni Kultury Gminnej w nowej formule. W latach ubiegłych zespoły artystyczne z Ośrodka Kultury Gminy Lubin zmierzyły się z twórczością Agnieszki Osieckiej i Marka Grechuty. Tegoroczna edycja dedykowana była piosenkom Jonasza Kofty w przypadającą w tym roku 30 – tą rocznicę śmierci poety. W interpretacji dziecięcych, młodzieżowych i senioralnych zespołów wokalnych i folklorystycznych, zebrana publiczność mogła usłyszeć bardziej i mniej znane utwory artysty.

Na scenie zaprezentowały się zespoły Iskra, Studio piosenki „ŁaŁ”, Koniczynki i Stokrotki z Miłoradzic, Jarzębina z Księginic, Lejdis ze Składowic, Lubin z Krzeczyna Wielkiego, Zachęta z Zimnej Wody, Siedlecka Nuta, Swojska Nuta z Bukownej, Leśne Echo z Raszówki i Rozśpiewane Pastuszki z Gogołowic.

Słuchając piosenek Jonasza Kofty, można było zapoznać się z jego twórczością kabaretową, jak również nostalgiczną, wzruszającą, skłaniającą do zadumy i przemyśleń. Artyści znakomicie uchwycili lekkość pióra i humor Kofty, wprowadzając aktorskie środki wyrazu i bawiąc przy tym publiczność do łez. Finałową piosenkę pt. „Pamiętajcie o ogrodach” młodzi artyści wykonali wspólnie z widownią. Koncert wzbogacony był projekcją multimedialną przybliżającą sylwetkę współtwórcy Kabaretu „Pod Egidą”, a także kulisy powstania tytułowej piosenki koncertu.

Koncert zakończył się wspólnym poczęstunkiem, na który uczestników zaprosiły panie z Koła Gospodyń z Chróstnika.

Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin zapytana dlaczego akurat repertuar tego artysty został wybrany do tegorocznej edycji Aniołów Kultury odpowiada:

– Jonasz Kofta to artysta wybitny ale trochę zapomniany. W tym roku postanowiliśmy przypomnieć jego twórczość nie tylko z okazji przypadającej w tym roku 30 rocznicy jego śmierci. Zależało nam, aby pokazać Koftę takim jaki był, liryczny ale jednocześnie pełen humoru i autoironii, a jego piosenki są wciąż aktualne. Zespoły działające przy Ośrodku, których liczba wciąż wzrasta, w swoich interpretacjach doskonale to uchwyciły.

Kofta rozpoczął i zakończy tegoroczne Dni Kultury. Podczas gali wręczania Aniołów Kultury Gminy Lubin również usłyszymy interpretacje jego piosenek, tym razem w wykonaniu profesjonalisty. Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza 25 maja 2018 roku o godz. 17.00 do świetlicy w Oborze na koncert-spektakl „Kofta, nastroje i żart” w wykonaniu Katarzyny Jamróz – aktorki teatralnej i filmowej, laureatki Grand Prix Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.