Mała świetlica wiejska w Zimnej Wodzie była wypełniona po brzegi. Nowe aranżacje piosenek wybitnego artysty porwały wszystkich widzów w piątkowy wieczór. Niejednokrotnie z sali słychać było śpiew publiczności, która wtórowała wykonawcom.

Koncert poświęcony twórczości Marka Grechuty zainaugurował tegoroczne Dni Kultury Gminnej, które zakończy 3 czerwca gala wręczania Aniołów Kultury Gminy Lubin. To coroczne spotkanie z twórcami i regionalną kulturą w naszej gminie w związku z obchodzonym w maju Dniem Animatora Kultury.

W ubiegłym roku zespoły wokalne z naszej gminy zaprezentowały publiczności utwory Agnieszki Osieckiej. Tegoroczna edycja dedykowana była piosenkom Marka Grechuty w przypadającą w tym roku 50 – tą rocznicę debiutu wybitnego krakowskiego artysty. Usłyszeliśmy wspaniałe interpretacje jego znanych i dopiero dziś odkrywanych utworów w wykonaniu zespołów artystycznych z Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Na scenie zaprezentowały się zespoły Iskra, Studio piosenki „Łał”, Koniczynki, Jarzębina, Lejdis, Lubin, Zachęta, Siedlecka nuta, Swojska nuta i Leśne echo. Nie zabrakło również solistów, Aleksandra Pęciak, Lucyna Franczak oraz duet Aleksandra Kot i Jacek Kuriata przypomnieli wspaniałe piosenki Marka Grechuty.

Cała sala z wielkim przejęciem słuchała wykonawców i każdy utwór nagradzała gromkimi brawami, a finałową piosenkę pt. „Świecie nasz” wszyscy artyści wykonali razem z publicznością. Koncert zakończył się wspólnym zdjęciem uczestników, a panie z Koła Gospodyń z Zimnej Wody zaprosiły uczestników na ciasto i herbatę.

Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin zapytana dlaczego akurat repertuar tego artysty został wybrany do tegorocznej edycji Dni Kultury odpowiada:

-Marek Grechuta nie tylko przybliżył nam poezję największych polskich poetów, do wierszy których tworzył muzykę. Jego teksty pełne szczerości i autentyzmu, jednocześnie uniwersalne są wciąż aktualne. W tym roku postanowiliśmy przypomnieć nie tylko o okrągłej rocznicy jego debiutu, ale również przybliżyć mniej znane utwory artysty, szczególnie te, które pisał dla młodego odbiorcy.

To właśnie utwory z płyty „ Piosenki dla dzieci i dorosłych” – pisane na przestrzeni lat dla syna Łukasza, przeważały w wyborze repertuaru młodych i dorosłych artystów działających przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin. Grechuta rozpoczął i zakończy tegoroczne Dni Kultury. Podczas gali wręczania Aniołów Kultury Gminy Lubin również usłyszymy interpretacje jego piosenek, tym razem w wykonaniu profesjonalistów.