Jubileuszowe spotkanie nad Czarną Wodą w Bukownej, obfitowało w wiele atrakcji
i niespodzianek przygotowanych przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin.
Pierwszy raz gościła grupa wojów Serbsko – Łużyckich BIELOBOH, która przedstawiła nie tylko obozowisko
z około VIII w. ale także zaprezentowała uzbrojenie, stroje i sztuki walki, nawiązujące do odległego średniowiecza. W przyboiskowej, świętojańskiej chacie, pani Małgorzata Ryś przeprowadziła warsztaty techniką decoupage, jednocześnie dzieląc się swoimi osiągnięciami i zainteresowanymi z uczestnikami spotkania. Wystawcy, wspomagający organizatorów, zadbali o typowo góralskie oscypki, ozdoby świętojańskie, kolorową watę i słodkości. Na najmłodszych czekało również Euro-Bangi. Furorę zrobiła fotobudka, w której każdy przybyły mógł zrobić sobie zdjęcie, nawiązujące do charakteru imprezy.
Otwarcie obchodów Nocy Świętojańskiej nastąpiło przed świetlicą wiejską, skąd o godz. 16.00 wyruszył barwny korowód pod nazwą PRZEJAZD NA BYLE CZYM. Pomysłowość i zaangażowanie uczestników tego konkursu wprawiło w zdumienie jury, które po długich obradach ustaliło werdykt:
I miejsce – Wankowóz – Andżelika Zentek i Katarzyna Bawolak-Kurek – 400,00 zł
II miejsce – Świętojański Łabędź – Iwona Kacperska i Barbara Kosobucka – 350,00 zł
III miejsce – Romantyczna Wanna – Kobitki z Czerńca – 300,00 zł
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia w wysokości 200,00 zł:
Szeptuchowy Kiosk – Ewa Jaromin i Agata Niemiec
Świętojańskie Jezioro – Patrycja Kosobucka
Morska Fala – Katarzyna Kosobucka
Mimiwóz – Karolina Kosobucka
Lisiecki Turbosamolot – Kamila Pożoga i Natalia Zentek
Zamek, w którym nie straszy – Wioleta Kiliman i Brygida Lubaska
Tarocik – Sołectwo Składowice
Byle co – Klub pod Garami
Wiedźmowóz – Oktawia Gulewicz i Damian Mróz
Rudy 102 – Sebastian Stachowiak
Cygański tabor – Sergiej Sucharski
Szymkowóz – Adrian Szulda
Na scenie, wśród występów artystycznych, zebrana publiczność miała możliwość obejrzenia dokonań zespołów działających przy Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Pomimo chwilowych opadów deszczu, w koncercie nazwanym SWOJSKA NUTA I PRZYJACIELE, zaprezentowały się: STOKROTKI i KONICZYNKI z Miłoradzic, LEJDIS ze Składowic, STUDIO PIOSENKI ŁAŁ, SIEDLECKA NUTA, ALEKSANDRA NAGLIK z Obory w towarzystwie chórku, ROZŚPIEWANE PASTUSZKI z Gogołowic. Gospodarze zaprezentowali się w kilku odsłonach: jako SWOJSKA NUTA, TEATR AKTÓW-4, niespodzianką był również CZARNO–BIAŁY TANIEC i wokalne życzenia Małgorzaty Stachowiak, nawiązujące do przypadającego w tym czasie Dnia Ojca. W związku z tegorocznym jubileuszem, wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, ufundował tort świętojański, który stał się kolejną atrakcją zabawy. Nieodzownym punktem każdej NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ jest puszczanie wianków CZARNĄ WODĄ, poprzedzone oceną najpiękniejszych z nich. W tegorocznych zmaganiach zwycięzcą okazała się Liliana Buchowska, której kompozycja najbardziej urzekła sędziów konkursu. Pomimo przelotnego deszczu, korowód prowadzony w rytmie poloneza zgromadził większość przybyłych i tradycji stało się zadość. Ostatnią formą rywalizacji był strój świętojański, w którym jury przyznało 3 równorzędne nagrody: Jadwidze Stopie, Patrycji Kosobuckiej i Wioletcie Kiliman. Wieczorna część imprezy została zdominowana przez występ zespołu LOVE MAKER. Prezentując w swym koncercie najnowsze utwory ze światowych i rodzimych list przebojów, porwał publiczność do tańca i wspólnej zabawy. W przerwie występu TANIEC OGNIA przedstawił Oskar Jakubowski z Krzeczyna Małego, czarujący corocznie publiczność nowymi efektami i umiejętnościami. Spotkanie zakończyli goście z LOVE MAKER, dbający do późnych godzin nocnych o wspaniałą zabawę gości tegorocznego spotkania.
(WW)