Prastare Święto Kupały, zwane również Nocą Świętojańską, od wielu lat zagościło

w miejscowości Bukowna. Nawiązując do obchodów prasłowiańskich tradycji, wszyscy uczestnicy biorą udział w zabawach utrwalających zapominane obrzędy.

W tym roku, spotkaliśmy się 24 czerwca.

Rozpoczęciem spotkania był „II Przejazd na byle czym”, w którym zwyciężyły mieszkanki Bukownej – Iwona Kacperska i Barbara Kosobucka, które przedstawiły pojazd o kształcie Kwiatu Paproci. W jury zasiedli: Skarbnik Gminy Marzena Kosydor i radni – Jan Olejnik i Paweł Łukasiewicz.

Cały dzień i wieczór obfitował w szereg atrakcji:

Po raz drugi spotkali się Bliźniacy Gminy Lubin, próbując swoich sił w quizie o bajkach, a także poznali ciekawostki o bliźniakach z całego świata. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe koszulki oraz pamiątki gminne.

Konkurs na najciekawsze przebranie słowiańskie oceniali: Barbara Tórz, Marzena Kosydor i Norbert Grabowski a zwyciężyli spośród dorosłych – Jonasz Appel z Chocianowa, natomiast wśród dzieci – Piotr Pączkowski z Raszówki.

Konkurs na tradycyjny wianek świętojański.

Oceniały: Marzena Kosydor i Barbara Tórz – uznały, że najpiękniejszy wianek z polnych kwiatów wykonała – Róża Kiliman z Wiercienia, która otrzymała nagrodę główną. Równorzędne pierwsze miejsca, podzieliły między sobą Brygida Bombka z Wiercienia i Teresa Miazga z Rzeszotar.

Cykl prezentacji artystycznych na scenie pt. SWOJSKA NUTA Z Bukownej i Przyjaciele został tak przygotowany, aby zaciekawić widzów w każdym wieku. Wystąpili:

Zespół Wokalny SWOJSKA NUTA z Bukownej, Zespół Wokalny PRZYJACIÓŁKI z Niedźwiedzic /gm.Chojnów/, ZUCHY i STARSZAKI z Przedszkola im. Jana Pawła II z Raszówki, PIOTR PĄCZKOWSKI z Raszówki, QUORTET BAND z Bukownej, KAMIL LIS z Krzeczyna Małego oraz Teatr AKTÓW 4 z Bukownej.

Przedstawiciele obozowiska Słowian, jak co roku, zorganizowali wspaniałe i pełne humoru zabawy plebejskie, m.in.: bieg woja, w którym zwyciężył Wojciech Iwaszkiewicz z Chocianowa, a w biegu niewiast Andżelika Czesacz z Bukownej.

Barwny korowód w rytmach poloneza poprowadził wszystkich nad Czarną Wodę, gdzie odbyło się tradycyjne puszczanie wianków. Podczas puszczania przez niewiasty swoich wianków zespół „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic wyśpiewywał ludowe utwory m.in. „Wiła wianki i wrzucała je do wody” a zgromadzeni uczestnicy widowiska ochoczo wtórowali.

Wielkim zaskoczeniem i pieczołowicie ukrywaną niespodzianką był olbrzymi tort ufundowany przez Wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana, uświetniający 10 – lecie działalności Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Wszyscy pracownicy OKGL otrzymali wielkie brawa za swój wkład w szerzenie kultury, podtrzymywanie tradycji, organizowanie przeróżnych uroczystości dla mieszkańców naszej gminy. Tort został rozdzielony dla wszystkich uczestników imprezy w Bukownej.

Przez cały dzień OKGL zapraszał uczestników imprezy do altanki na placu na warsztaty artystyczne – samodzielne wicie wianków świętojańskich a także na grawerowanie na szkle. Najmłodsi mogli do woli szaleć na dmuchanych zamkach.

OSP z Zimnej Wody zorganizowała pokaz I Pomocy Przedmedycznej a także atrakcję dla najmłodszych – utworzenie tęczy w strugach wody.

Wieczór obfitował w kolejne atrakcje:

Koncert zespołu SING SING z charyzmatyczną wokalistką Anną Łukaszów, w którym usłyszeliśmy największe przeboje Maryli Rodowicz. Wszyscy śpiewali, tańczyli, dziękowali gromkimi brawami. Nie obyło się bez bisowania.

Na podsumowanie Nocy Świętojańskiej odbył się wspaniały FIRE SHOW w wykonaniu Oskara Rugiera – utalentowanego mieszkańca Krzeczyna Małego. Akrobacje z płonącymi pojkami wywołały niekłamane okrzyki zachwytu i podziwu. Artysta otrzymał zasłużone brawa.

Zakończeniem spotkania była zabawa taneczna „pod chmurką”.

Organizator: OKGL

Współorganizacja:

Sołtys i Sołectwo Bukowna, Stowarzyszenie Bukowna – wczoraj, dziś, jutro.