To była wielka artystyczna uczta, na której przeplatały się prasłowiańskie obrzędy z polską tradycją obchodzenia Nocy Świętojańskiej, okraszone dużą dawką dobrego humoru, doskonałej muzyki, biesiadnej atmosfery, ale i historii. Zorganizowanej już po raz ósmy Nocy Świętojańskiej w Bukownej po raz pierwszy towarzyszyły Zlot Bliźniaków Gminy Lubin i Przejazd na Byle Czym.

Ten właśnie przejazd pojazdów, wykonanych własnoręcznie przez mieszkańców Gminy Lubin dodał imprezie wyjątkowego kolorytu. Większe i mniejsze, kolorowe i kwiatowe – przejechały w radosnym korowodzie sprzed świetlicy w Bukownej nad rzekę Czarna Woda, rozpoczynając VIII Noc Świętojańską.

Do konkursu na najciekawszy i najbardziej oryginalny pojazd zgłosiło się osiem ekip. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, bo wszystkie imponowały i zadziwiały oryginalnością oraz ogromem włożonej pracy. Ostatecznie główną nagrodę 400 złotych otrzymała reprezentacja gospodarzy: Barbara Kosobucka i Iwona Kacperska z Bukownej. Ponieważ wybór był bardzo trudny jury postanowiło przyznać pozostałym pojazdom równorzędne wyróżnienia po 200 złotych. Otrzymali je: Kabaret „Ale Baby” z Krzeczyna Małego, Anna Rawska z Bukownej, Zespół „Lejdis” ze Składowic, Zespół „Zachęta” z Zimnej Wody, Bartek Niemiec z Bukownej, ekipa pod nazwą „Bakłażany” oraz „Grupa Balonowa”
z Bukownej.

Podczas Nocy Świętojańskiej odbył się także I Zjazd Bliźniaków z Gminy Lubin.

– Byliśmy zwyczajnie ciekawi jak to jest być bliźniakiem, czy faktycznie między bliźniaczym rodzeństwem istnieje wyjątkowy związek, czy mają podobne zainteresowania i poglądy. Chcielibyśmy, by ten zjazd odbywał się rokrocznie. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczestniczek, którymi były 9-miesięczne Natalia i Zosia z Gorzycy będzie to bardzo ciekawe doświadczenie, jeśli będziemy mogli obserwować jak rosną i jak się rozwijają – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Bliźniaki z Gminy Lubin wzięły udział w konkursach na zbieżność upodobań. Stojąc do siebie plecami miały wskazać pierwszą lub drugą odpowiedź na zadane pytanie, np.
o ulubioną potrawę, kwiat, miejsce wypoczynku czy rodzaj ulubionej muzyki. Tę konkurencję wygrały ex aequo bliźniaczki z Niemstowa Ada i Iza Taras oraz Ola i Klaudia Juraszek
z Bukownej.

W klimat słowiańskich tradycji przeniosło nas obozowisko wojów, w którym można było podglądać rekonstrukcję dawnego rzemiosła, sztuk walki i posmakować słowiańskiej kuchni. Nie zabrakło animacji dla dzieci i dorosłych. Mieszkańcy gminy brali udział w biegu woja, który był bardzo atrakcyjny zarówno dla rywalizujących ze sobą, jak i dla publiczności. Równolegle prowadzony był turniej łuczniczy.

W tej niesamowitej atmosferze wybraliśmy najpiękniejsze wianki. Tutaj również jury miało niełatwe zadanie. Wszystkie były piękne, pracochłonne i oryginalne. Zdecydowała różnorodność kwiatów i ziół oraz dobór kolorystyki – argumentowała wybór 2 nagrodzonych wianków podczas wręczania Pani Grażyna Balewicz, członkini jury. Wybrano także najdłuższy warkocz, którego posiadaczką okazała się Martyna Zentek z Liśćca. Uczestnicy konkursów otrzymali bony sieci Empik o wartości 25,00 i 50,00 złotych.

Nie tylko nagrodzone wianki były puszczane do rzeki Czarna Woda, nad którą wszyscy dotarli przy dźwiękach poloneza skomponowanego przez Wojciech Kilara.

A Ochotnicza Straż Pożarna z Zimnej Wody, która czuwała nad bezpieczeństwem imprezy przedstawiła symulowany wypadek drogowy z udziałem osoby uwięzionej w pojeździe. Działania strażaków polegały na uwolnieniu osoby poszkodowanej z samochodu za pomocą sprzętu hydraulicznego. Po ewakuacji poszkodowanego auto uległo zapaleniu. Aby ugasić pożar do akcji przystąpił drugi zastęp, który ugasił płonący pojazd.

Występy artystyczne na scenie rozpoczęły dzieci, kształcące się pod okiem instruktorów z Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Małe Koniczynki z Miłoradzic przedstawiły obrzęd witania wiosny z gaikiem a dziecięca grupa taneczna zaprezentowała walca angielskiego i rock and rolla.

Gospodarze przygotowali niespodziankę w związku z rocznicą Chrztu Mieszka I. Jak zwykle TEATR AKTÓW CZTERY rozbawił zgromadzoną publiczność.

Spośród licznych zespołów działających w Ośrodku Kultury Gminy Lubin podczas NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ wystąpiły: JARZĘBINA z Księginic, LEJDIS ze Składowic, SIEDLECKA NUTA z Siedlec oraz SWOJSKA NUTA z Bukownej. Członkinie zespołu SWOJSKIEJ NUTY zostały mile zaskoczone niespodzianką OKGL. Był to list gratulacyjny oraz czek w wysokości 500,00 złotych za 10 lat swojej działalności.

Na zakończenie tegorocznej imprezy Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprosił wszystkich na koncert
w wykonaniu zespołu młodzieżowego ISKRA i Przyjaciele, czyli: KAMIL LIS, MACIEJ STEFANIAK oraz sekcja BĘBNIARZY. Instruktorzy prowadzący zajęcia w Ośrodku zaprezentowali swoje muzyczne możliwości. Była to istna mieszanka stylów muzycznych i ciekawych interpretacji.

Stałym punktem programu NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ jest taniec ognia. Tym razem zaprezentował się mieszkaniec naszej gminy – OSKAR RUGIER z Krzeczyna Małego. Debiutant stworzył niesamowite widowisko i zebrał zasłużone brawa.

Konkursy:

Przejazd na byle czym

Nagroda główna: Barbara Kosobucka, Iwona Kacperska

Wyróżnienia: Kabaret Ale Baby, Anna Rawska, Zespół LEJDIS, Zespół ZACHĘTA, Bartek Niemiec, Zespół BAKŁAŻANY, Zespół BALON – Ewa Jaromin i Karolina Niemiec.

Jury:

Maja Grohman- Rzecznik prasowy Gminy Lubin

Renata Jężak – Sołtys wsi Czerniec

Sylwia Pęczkowicz- Kuduk – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lubin

Magdalena Dubińska – Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin

Najpiękniejszy wianek

Nagroda główna: TERESA RUPNIAK I KAJA KUDUK

Wyróżnienia: MARIA SYROKANYCZ, RÓŻA KILIMAN, JANINA KIEŁCZEWSKA, PATRYCJA KOSOBUCKA, KAMILA NIŻNIK, SYLWIA KUDUK.

Jury:

Maja Grohman- Rzecznik prasowy Gminy Lubin

Renata Jężak – Sołtys wsi Czerniec

Grażyna Balewicz – członkini Zespołu LEJDIS

Najdłuższy warkocz

Nagroda główna: MARTYNA ZENTEK

Wyróżnienia: DARIA ZIĘBA, MARTA IWASZKIEWICZ, NIKOLA ILNICKA, KATARZYNA KOSOBUCKA, KAROLINA KOSOBUCKA, ANGELIKA ZENTEK, RÓŻA KILIMAN, ASIA KUBACKA i WIKTORIA BĄBKA.

Foto: Paweł Szydło