Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest więc formą uczczenia jubileuszu. Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, wystosował do czytających list, który odczytał radny gminy Marcin Nyklewicz.

Z inicjatywy wójta Gminy Lubin, Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce, Ośrodka Kultury Gminy Lubin oraz dzięki zaangażowaniu zespołu Zachęta i mieszkańców Zimnej Wody oraz Wiercienia w piątkowe popołudnie odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku cała Polska czytała „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Czytanie „Przedwiośnia” rozpoczęło się od pięknie odśpiewanej Bogurodzicy. Aktorzy przebrani w stroje z lat dwudziestych ubiegłego wieku, bardzo profesjonalnie odegrali swoje role. W przerwach pomiędzy tekstami wraz z publicznością śpiewali patriotyczne pieśni, które wprowadzały podniosły nastrój. Patriotyczną oprawę dopełniała obecność członków Chojnowskiego Związku Strzelectwa Rzeczypospolitej pod dowództwem ppor. Czesława Dula. Zespół Zachęta przygotował patriotyczny poczęstunek, na stołach królowały biało-czerwone ciasta, a uczestnicy imprezy zostali poczęstowani staropolską zupą grochową.

Po spektaklu, aktorzy oraz uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarz specjalnie na tą okazję wydanego „Przedwiośnia”, które ufundowali Gmina Lubin wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Raszówce.

Adaptację „Przedwiośnia” czytali:

 • Seweryn Baryka- Marek Pęciak
 • Cezary Baryka- Sebastian Niemiec, Przemysław Plichta, Sylwester Plichta
 • Jadwiga Barykowa- Zuzanna Pęciak
 • Dziad Kalikst- Tadeusz Kielan
 • Hipolit- Paweł Łukasiewicz
 • Matka Hipolita – Józefa Plichta
 • Laura Kościeniecka- Edyta Szymańska
 • Karolina Szarłatowiczówna- Aleksandra Pęciak
 • Ksiądz Anastazy- Grzegorz Obara
 • Narratorki- Pelagia Plichta, Aneta Tutko, Martyna Kot
 • Recytacja wierszy: Nikola Koza, Dezyderiusz Pomykała
 • Oprawa muzyczna -Zespół Zachęta
 • Kompozycja podkładu muzycznego-Aleksandra Kot
 • Prowadzący -Joanna Nyklewicz, Wojciech Wojtałowicz
 • Nad całością czuwała reżyserka i scenarzystka – Teresa Kot.

Na koniec spotkania zaproszono uczestników do udziału w projekcie WYBIERAM TEATR, który realizuje OKGL.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(AI, fot. PSz)