W czasy powstania styczniowego przenieśli nas w piątkowy wieczór aktorzy – mieszkańcy Chróstnika i okolic, czyli grupa teatralna z Chróstnika, która powstała w ramach projektu WYBIERAM TEATR realizowanego przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, prezentując nowelę Stefana Żeromskiego „ROZDZIOBIĄ NAS KRUKI I WRONY” w reżyserii PIOTRA PORĘBY.

Niezwykłe teatralne widowisko stworzone przez artystów oddało klimat tej poruszającej noweli. Opis przygnębiającego jesiennego krajobrazu, poniewierki jednego z ostatnich powstańców pełen naturalistycznych obrazów męki zwierząt i ludzi, został wzmocniony efektami dźwiękowymi i wizualnymi, tworząc swoisty teatr cieni. Oszczędna narracja, gra świateł i sugestywne sceny stworzyły ponadczasowy, poruszający widzów spektakl o skutkach każdej rewolucji i jej wszechobecnej przemocy i dehumanizacji.

Wydarzenie zorganizował wspólnie z Gminną Biblioteką w Raszówce, Ośrodek Kultury Gminy Lubin w ramach kolejnej edycji Narodowego Czytania. To akcja społeczna pod patronatem Pary Prezydenckiej, propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu, zapoczątkowana w 2012 roku. List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

Grupę teatralną stanowią: Elżbieta Białosiewicz, Janina Mucha, Beata Frontczak –Czerwonka, Jolanta Pyszczyńska, Bożena Czekaj, Małgorzata Sitarska.

Po spektaklu do rąk artystów i widzów trafiły ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Raszówce egzemplarze nowel, które wręczył gospodarz Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

WYBIERAM TEATR 2019 – projekt w ramach programu „Edukacja kulturalna” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury realizowany przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin.