„Wesele” w Raszówce W piątek 1 września 2017 r., w świetlicy wiejskiej w Raszówce, miała miejsce kolejna, VI edycja Narodowego Czytania. Spotkanie odbyło się z inicjatywy: wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana, Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce oraz Ośrodka Kultury Gminy Lubin, z udziałem zespołu LEŚNE ECHO.

Tegoroczną lekturą w drodze głosowania zostało wybrane „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Przybyłych gości powitała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, pani Wioletta Olech, a radny pan Marcin Nyklewicz odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do rodaków. Wszystkim zebranym przybliżono także sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego oraz genezę powstania i problematykę dramatu. Polonez odtańczony przez uczestników uroczystości oraz specjalnie przygotowana na tę okazje scenografia, wprowadziły zebranych w atmosferę spotkania. Na stołach zaprezentowano cytaty z dramatu, które stały się powszechnie używanymi zwrotami w języku polskim i przyczyniły się w dużym stopniu do sukcesu „Wesela”. Goście mogli wysłuchać fragmentów „Wesela” w interpretacji wójta gminy Lubin, radnych, nauczycieli, mieszkańców wsi i członków LEŚNEGO ECHA oraz uczniów ze SP w Raszówce.

W bohaterów dramatu wcielili się: – Gospodarz – wójt gminy Lubin – pan Tadeusz Kielan – Gospodyni – pani Agata Szczytyńska – Gospodarz – Radny wsi Raszówka– pan Marcin Nyklewicz – Dziennikarz – Radny wsi Niemstów– pan Andrzej Olek – Pan Młody, Jasiek – Jakub Skibik – Panna Młoda – Dorotka Sobuś – Poeta – pan Witold Klocek – Czepiec – pan Stanisław Gałązka – Ksiądz – pan Tadeusz Kosturek – Chochoł – pani Maria Wolak – Stańczyk – pan Tomasz Haber – Marysia – pani Zofia Andrejszyn – Maryna – pani Cecylia Gałązka – Radczyni – pani Maria Wolak i pani Danuta Gałajda – Zosia – pani Wioletta Olech, pani Ewa Bała – Haneczka – pani Genowefa Lefek i pani Czesława Wrona – Isia – pani Jadwiga Sobczak Szczególne podziękowania należą się pani Marii Wolak – opiekunowi literackiemu oraz panu Witoldowi Klocek za przygotowanie oprawy muzycznej.

Na zakończenie, w ramach podziękowania za zaangażowanie wszystkim czytającym wręczono książki z pamiątkowym stemplem pieczęci upamiętniającej udział w Narodowym Czytaniu 2017. Ciekawą inicjatywą była wystawa okolicznościowych pocztówek i plakatów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej, nawiązujących do „Wesela”. Wrażenia i uwagi można było wymienić przy słodkim poczęstunku.