Zespół powstał z inicjatywy Ośrodka Kultury w roku 2009. W skład zespołu wchodzą mieszkanki Składowic, działające w Kole Gospodyń . Ich repertuar jest różnorodny, wykonują pieśni Moniuszki, nie jest im obcy repertuar muzyki rozrywkowej. Panie wykonują również pieśni patriotyczne, świąteczne i okazjonalne. Angażują się w życie kulturalne społeczności, przygotowując program artystyczny na wieczory patriotyczne czy dożynki. Zespół występował na terenie Dolnego Śląska, na licznych przeglądach zdobywając wiele nagród. Instruktorem zespołu jest Jerzy Kuś.

Repertuar Lejdis jest przygotowywany każdorazowo na potrzeby imprez, które dotyczą kultywowania tradycji, obrzędów i zwyczajów polskiej wsi. Od 2014 zespół zorganizował przy współpracy z OKGL projekt „Bitwa na głosy” zapraszając do rywalizacji muzycznej zaprzyjaźnione zespoły z Gminy Lubin.
W 2019 roku zespół z sukcesem reprezentował Gminę Lubin na XX Regionalnym Konkursie Piosenki Patriotycznej w Żarowie.