Po dwuletniej przerwie malownicza Bukowna, niewielka miejscowość w naszej gminie znów przypomniała o pięknej tradycji starosłowiańskiego święta Nocy Kupały, które związane było z letnim przesileniem Słońca.

Podczas tegorocznej Nocy Świętojańskiej nie zabrakło konkursów, które na stałe wpisały się w tę wyjątkową, plenerową imprezę. Jury wybierało najładniejsze wianki, pojazdy i przebrania świętojańskie.

Rozpoczęliśmy barwnym korowodem tematycznych pojazdów, które później stanęły w konkursowe szranki. Atrakcją była też przejażdżka traktorem i wozem. Nie zawiedli licznie przybyli uczestnicy imprezy, którzy zadbali o tematyczne akcenty. Wielu z nich zaprezentowało się w przepięknych wiankach i oryginalnych strojach.

Po raz pierwszy odbył się plener malarski, pod hasłem „Kwiat Paproci”. Artyści, na co dzień kształcący się podczas warsztatów plastycznych w Pieszkowie stworzyli przepiękne prace, które na zakończenie pleneru mogli podziwiać wszyscy uczestnicy imprezy.

Jak w poprzednich edycjach ogromną popularnością cieszyły się warsztaty artystyczne. Można było zrobić przepiękne łapacze snów oraz ulepić ceramiczne cuda, które później spektakularnie wypalane były techniką raku, pochodzącą z XVI-wiecznej Japonii.

Na scenie tegorocznej imprezy zagościły zespoły Ośrodka Kultury Gminy Lubin, prezentując tematyczny repertuar. Przepiękne koncertowały Osieczanki, zespół Lejdis i Siedlecka Nuta oraz Rozśpiewane Pastuszki. Grupa młodych artystów z Gogołowic przygotowała specjalnie na tę okazję ponad godzinny występ, który zakończył się bisami zachwyconej publiczności. Była to pierwsza okazja do wspólnego spotkania i pośpiewania po pandemicznej przerwie. Nad stroną techniczną, profesjonalnym nagłośnieniem czuwał Marek Klisowski, na co dzień instruktor zespołu Rozśpiewane Pastuszki.

Noc Świętojańska w Bukownej. – Czuć było tę niezwykłą radość i energię od członków zespołów i uczestników warsztatów. Cieszę się, że po tak długiej przerwie mogliśmy się spotkać, razem świętować, a przede wszystkim nie zniknął zapał i chęć tworzenia – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Nie mogło zabraknąć poloneza i tańców integracyjnych na trawie w wykonaniu wszystkich uczestników imprezy oraz puszczania wianków rzeką Czarna Woda. Do poszukiwania kwiatu paproci zgłosiły się trzy grupy śmiałków. Zwycięzcami została grupa Pastuszków z Gogołowic.

Widowiskowy taniec ognia był tradycyjną kulminacją XII Nocy Świętojańskiej. Kobieca grupa z Zielonej Góry oczarowała uczestników oryginalnym spektaklem.

Noc Świętojańska odbyła się dzięki gościnie i nieocenionej pomocy sołtysa, Czesława Niemca, Stowarzyszenia Bukowna Wczoraj i Dziś oraz mieszkańców Bukownej. Tradycyjnie mogliśmy liczyć na wsparcie OSP z Zimnej Wody.

Trudnego zadania oceniania konkursowych prac w tegorocznej edycji podjęły się Marzena Kosydor, skarbnik gminy, radna Joanna Pietruszka oraz Renata Jędrak, sołtys Pieszkowa.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

 

Wyniki świętojańskich konkursów:

Konkurs „POJAZD BYLE CO”

Dzieci:

Nagroda – Nadia Kacperska – za pojazd „ Świętojańska hulajnoga”

Nagroda – Piotr Jaromin – za pojazd „Odrzutowiec Świętojański”

Dorośli i rodziny:

Nagroda – Agata Rudnicka i Szymon Szulda – za pojazd „Łowca Wiedźmy”

Nagroda – Ewa Jaromin – za pojazd „Przesyłka Świętojańska”

Nagroda – Iwona, Łukasz i Grzegorz Bąbka – za pojazd „Leśny szałas”

 

Konkurs „ŚWIĘTOJAŃSKIE PRZEBRANIE”

Dzieci:

I miejsce
Szymon Szulda

II miejsce
Łukasz Bąbka i zespół Pastuszki

Dorośli:

I miejsce
Iwona Bąbka

II miejsce
Jolanta Bartosiewicz

III miejsce
Agata Rudnicka, Wioletta Kiliman, Danuta Klisowska i Wiktor Dziurman.

Konkurs „NAJPIĘKNIJESZY WIANEK”

I miejsce
Agata Rudnicka i Szymon Szulda

II miejsce
Anna Socha I Paulina Socha

III miejsce
Lila Iskierska, Wioletta Kiliman, Osieczanki, Natalia Kopcza, Iwona Bąbka, Alicja Mączyńska, Łukasz Bąbka, Grzegorz Bąbka, Danuta Klisowska i zespół Pastuszki: Aleksandra Klisowska, Martyna Srebrniak, Amelia Kościelniak, Milena Broda, Daria Kot, Wiktoria Polańska i Maja Klisowska oraz Grupa Teatralna „Wieczorową Porą”.