Podczas tegorocznego koncertu zespołów działających w naszej gminie odkryliśmy na nowo fenomenalne, ponadczasowe piosenki kompozytorki, pianistki i aranżerki Katarzyny Gaertner.

 

„Mistrzowie poezji nie zawsze wiedzą, co to znaczy wziąć tekst, ubrać go w muzykę i zaśpiewać, ja miałam szczęście spotkać tych wybitnych, którzy to rozumieli”- tak mawiała słynna kompozytorka, która we współpracy choćby z Agnieszką Osiecką i Ernestem Bryllem  stworzyła największe przeboje lat 60 i 70- tych polskiej muzyki rozrywkowej.

To coroczne spotkanie inaugurujące Dni Kultury Gminnej zgromadziło  osoby związane z gminną kulturą, sympatyków i odbiorców szerokiej oferty Ośrodka.

Usłyszeliśmy „Małgośkę” czy „Tańczące Eurydyki”. Uczestnicy koncertu sięgnęli jednak nie tylko po przeboje, wybierając repertuar  mniej popularny, ale wyjątkowy w swoim przekazie. To były ciekawe interpretacje, wykonane z wyjątkową wrażliwością, ale jednocześnie aktorską ekspresją. Nostalgiczne i żywiołowe, wzruszające i zabawne.

Podczas koncertu usłyszeliśmy najstarsze stażem zespoły folklorystyczne –Koniczynki oraz Lubin. Usłyszeliśmy interpretacje w wykonaniu młodszych zespołów prezentujących również repertuar folklorystyczny – Leśne Echo i Zachęta. Zaprezentowały się zespoły wokalne – Lejdis, Siedlecka Nuta i Osieczanki. Wystąpił chór Via Musica oraz międzypokoleniowe Rozspiewane Pastuszki i Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin wspomagana przez kolegów z Orkiestry działającej przy Technikum Górniczym oraz zawodowych muzyków. W solowym występie wspomniany utwór „ Tańczące Eurydyki” z repertuaru Anny German zaprezentowała Lucyna Franczak. Podczas tego koncertu debiutował wokalno-instrumentalny zespół z Gogołowic.

–Konfrontacja z repertuarem największych artystów polskiej sceny rozrywkowej – to nie lada wyzwanie, szczególnie dla amatorów. Dlatego tak istotna jest rola instruktorów, aby z bogactwa twórczości wybrać te, które są na miarę możliwości danego zespołu. Kolejny raz okazało się, że jest to możliwe i usłyszeliśmy interesujące, czasem zaskakujące interpretacje piosenek, do których muzykę napisała Katarzyna Gaertner. Na ten koncert nasi artyści czekają cały rok, wkładając ogrom pracy i zaangażowania. To nas ogromnie cieszy, bo oprócz wymiaru edukacyjnego budujemy wspólnotę, która ma okazję się integrować i wymienić doświadczeniem – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Koncert dopełniła przygotowana specjalnie na tę okazję multimedialna prezentacja przywołująca twórczość wybitnej artystki. Oprawę techniczną, nagłośnienie i oświetlenie zrealizował Marek Klisowski, a o słodki poczęstunek zadbała Jolanta Fijałkowska.