Dziesięć gminnych zespołów wykonało ponad 20 piosenek, zapewniając uczestnikom koncertu wiele wrażeń. Ponad dwugodzinne występy cechowała różnorodność i wielobarwność . Łączyła za to miłość do muzyki i docenienie wartości słowa, bowiem interpretowano znakomitego polskiego tekściarza Jacka Cygana.
Jacek Cygan napisał ponad tysiąc tekstów piosenek, z czego wiele stało się przebojami, a kilka zdobyło pierwsze nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
– Za miesiąc przyjedzie do nas z recitalem Edyta Geppert, która wygrała Opole znakomitą piosenką „Jaka róża taki cierń” autorstwa Jacka Cygana. Dlatego kiedy zastanawialiśmy się nad tematem i bohaterem naszych cyklicznych koncertów, nasze myśli automatycznie skierowały się ku doskonałemu tekściarzowi Jackowi Cyganowi. I okazało się, że był to bardzo dobry wybór. Nasze gminne zespoły zaprezentowały się doskonale – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin, organizatora koncertu i opiekuna gminnych grup muzycznych.
Na scenie wystąpiło dziesięć zespołów prezentując bardzo różnorodny repertuar. Były piosenki znane i lubiane, wielkie przeboje, ale także mniej znane utwory w doskonałych aranżacjach.
Na słowa uznania zasługuje dodatkowo troje solistów, którzy wykonali wyjątkowo trudne utwory. Aleksandra Klisowska z zespołu Pastuszki zaśpiewała wielki przebój Edyty Górniak „To nie ja byłam Ewą”, którym piosenkarka zdobyła drugie miejsce na Festiwalu Eurowizji w 1994 roku. Lucyna Franczak z grupy Lejdis zaprezentowała piosenkę „Jaka róża taki cierń” wykonywaną przez Edytę Geppert, która wygrała Opole. Krzysztof Polański, członek zespołu z Gogołowic, wykonał natomiast utwór Ryszarda Rynkowskiego pt. „Wypijmy za błędy”.
Nastrój na sali zmieniał się jak w kalejdoskopie, było wesoło, po chwili nostalgicznie, a później radośnie. Zespoły zadbały o piękne stroje i rekwizyty.
– Zespoły działające na terenach wiejskich powstają najczęściej po to, by kultywować tradycje i prezentować folklor. Nasze grupy są w tym doskonałe, ale wychodząc naprzeciw szerszemu odbiorcy i coraz młodszym pokoleniom, potrafią także doskonale zaprezentować współczesny repertuar – mówił z radością Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Jesteśmy bardzo dumni z poziomu występów i waszego zaangażowania. Powtórzę to co mówiłem już wielokrotnie, że jesteśmy jedną z najbardziej rozśpiewanych gmin w Polsce. W czasie prezentacji bohatera tego koncertu słyszeliśmy jak muzyk Grzegorz Markowski mówił do Jacka Cygana – Kocham Cię. A ja dziś powiem, że Kocham Was, jesteście Perfect!
Na scenie zaprezentowały się wszystkie gminne zespoły działające pod skrzydłami OKGL, czyli: Pastuszki z Gogołowic, Koniczynki z Miłoradzic, Siedlecka Nuta, Osieczanki, Zespół Lubin, Leśne Echo z Raszówki, Lejdis ze Składowic, Zachęta z Zimnej Wody, Chór Via Musica ze Szklar Górnych oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin.
Wszystkich nagradzano gromkimi brawami. W imieniu publiczności głos zabrała Wanda Dobrzyńska z Gogołowic:
– Jesteśmy pod dużym wrażeniem i serdecznie gratulujemy! Repertuar Jacka Cygana niesie za sobą ważne przesłania i nasze zespoły doskonale sobie poradziły z tym repertuarem i za to należą im się ogromne brawa. Składamy także duże słowa uznania pracownikom Ośrodka Kultury Gminy Lubin i wójtowi Tadeuszowi Kielanowi za organizację takich wspaniałych wydarzeń, pokazuje to że zawsze warto inwestować w kulturę. Ważne jest także to, że młodzi ludzie garną się do zespołów i kontynuują tradycje.
Koncert był nie tylko świętem muzyki w gminie Lubin ale także okazją do spotkania, rozmów i integracji całej gminnej społeczności. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy Lubin, radny Jerzy Tadla, Bartosz Chojnacki sekretarz gminy Lubin oraz Barbara Tórz kierownik referatu oświaty, kultury, kultury fizycznej i zdrowia.