Wyjazd mieszkańców gminy na zielonogórskie Winobranie, jedno z największych wydarzeń kulturalnych tego regionu to kilkuletnia tradycja i stały punkt w ofercie Ośrodka Kultury Gminy Lubin. W tym roku wraz z mieszkańcami okolice Zielonej Góry odwiedził także wójt Tadeusz Kielan i Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy Lubin. Związek Zielonej Góry z winiarstwem sięga XIV wieku. Tegoroczne spotkanie z historią tego szlachetnego trunku rozpoczęła wizyta w Winnicy w Ogrodzie, położonej w malowniczym zakolu Odry w Górzykowie, miejscu, które szczyci się najdłuższą tradycją nieprzerwanej uprawy winorośli i produkcji wina na terytorium Polski. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć ponad trzyhektarowe założenie parkowo-ogrodowe z wielofunkcyjnym Domem Winiarza oraz ogród o charakterze dendrologicznym – z wieloma unikatowymi krzewami, drzewami i kwiatami . Smaki i historię uprawy  burgundzkiego pinot noir oraz białego bordowskiego sauvignon blanc przybliżyli właściciele winnicy.
Następnie 45 -osobowa grupa  odwiedziła Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli. W skansenie znajduje się 80 zabytkowych obiektów, domy, zabudowania gospodarcze a nawet szkoła. Najstarszym budynkiem mieszkalnym w muzeum jest pochodząca z 1675 roku chałupa chłopska z Potrzebowa. Dla uczestników przygotowane zostały warsztaty z pochodzącej z XVI wieku techniki malowania na szkle, a oprawione w ramkę prace każdy mógł zabrać na pamiątkę.

Wycieczkę zakończyła wizyta na zielonogórskim rynku, gdzie  zaprezentowało się kilkadziesiąt producentów wina z regionu, w tym Winnica w Ogrodzie, którą mieszkańcy gminy odwiedzili. „ Jestem po raz trzeci na Winobraniu z OKGL i za każdym razem zachwyca mnie różnorodny program wycieczki i piękne miejsca, które zwiedzamy” – mówi Krystyna Poniatowska, mieszkanka Wiercienia.