Świetlice w Raszówce i Osieku stały się sceną teatralną w ramach  III Przeglądu Amatorskich Grup Teatralnych – Wybieram Teatr. To efekt pracy w ramach projektu „Wybieram Teatr”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który po raz czwarty realizowany jest przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Powstało 5 grup teatralnych, skupiających zarówno dzieci jak i dorosłych, które pogłębiają warsztat pod okiem profesjonalnych instruktorów teatralnych.

Przegląd rozpoczął się spektaklem przygotowanym przez  grupę teatralną z Zimnej Wody Zwykli Ludzie, działającą pod kierunkiem Teresy Kot. „Gość oczekiwany” Zofii Kossak-Szczuckiej  to uniwersalna w swej wymowie sztuka, wyrastająca z polskiej obyczajowości i tradycji. Na scenie pojawiło się 25 aktorów w wyjątkowych artystycznych kreacjach. Próby do spektaklu odbywały się od czerwca. Było to wyzwanie nie tylko artystyczne, ale i organizacyjne.

W  kolejnej odsłonie przeglądu wystąpiły 3 grupy teatralne TEATR DLA WAS, TEATR WIECZOROWĄ PORĄ z Chróstnika, TEATR ZE ŚWIETNĄ NAZWĄ z Krzeczyna Małego.

Przygotowane przez Teatr dla Was przedstawienie „Był Pan Chopin” to muzyczno – słowna etiuda nawiązująca do twórczości i życia Fryderyka Chopina. Grupę złożoną z dzieci i młodzieży, działającą od ponad 10 lat przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin prowadzi Dorota Baryłkiewicz, reżyser i scenarzysta konkursowego przedstawienia. Dużą dawkę humoru zobaczyliśmy w komedii „Maska”, autorstwa Gabrieli Donczew – jednocześnie  instruktora prowadzącego  Teatr ze Świetną Nazwą z Krzeczyna Małego. Przegląd zakończył spektakl „Próbki”, przygotowany przez Teatr Wieczorową Porą
z Chróstnika. Przedstawienie inspirowane twórczością dramatyczną Bogusława Schaeffera wyreżyserował Piotr Poręba.

W jury zasiedli zawodowi aktorzy Mateusz Krzyk – Legniczanin, absolwent wydziału aktorskiego PWST we Wrocławiu, aktor Teatru Modrzejewskiej oraz  Marcin Piejaś – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, członek zespołu Teatru Polskiego
we Wrocławiu.

Teatr to nie budynek. Teatr jest tym, co dzieje się w miejscu, w którym znajdują się jednocześnie aktor i widz.  Zobaczyliśmy ciekawe historie przedstawione za pomocą różnych gatunków dramatycznych w wykonaniu  amatorów, którzy pokochali teatr. Zaprezentowali się doskonale, dostarczając zgromadzonej publiczności mnóstwo emocji i pozytywnych wrażeń.

Jury, natomiast miało niezmiernie trudne zadanie, ponieważ przedstawienia były zaprezentowane
z wykorzystaniem różnych technik teatralnych oraz wykonane przez uczestników
w różnym wieku. Po krótkiej naradzie zgodnie doceniło  pracowitość, zaangażowanie, sumienność
i wrażliwość artystyczną uczestników przeglądu, wskazując 4 równorzędne nagrody w wysokości 1000 złotych.

„ Cieszy nas, że projekt, w który od kilku lat zaangażowanych jest tak wielu mieszkańców naszej gminy jest tak wysoko oceniany i dofinansowywany przez ministerstwo. Dzięki temu wsparciu możemy realizować cele edukacji teatralnej zarówno poprzez warsztaty jak i uczestnictwo w różnych działaniach kształtujących odbiór sztuki. Niezwykle ważna jest ta wspólnota, która wytworzyła się poprzez 4 lata trwania projektu. Urozmaicona  oferta kolejnych edycji poszerza grono odbiorców”– mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Wyniki  Przeglądu:

Nagroda – 1000 złotych

TEATR DLA WAS za spektakl pt. „Był Pan Chopin” – opiekun i reżyser Dorota Baryłkiewicz

Aktorzy: Agata Czerniawska, Wojciech Czerniawski, Nikola Gwizdał, Hanna Kowal, Adam Korga, Maja Ożlańska, Milena Turbak

Nagroda – 1000 złotych

ZWYKLI LUDZIE z Zimnej Wody za spektakl „Gość oczekiwany” Zofii Kossak-Szczuckiej  opiekun i reżyser  Teresa Kot.

Aktorzy: Grzegorz Obara, Dariusz Rylski, Bogdan Fiuto, Edyta Szymańska

Joanna Rylska, Katarzyna Kłos, Anna Langowska, Krystyna Poniatowska,

Janina Sowizdrzał, Zofia Zielińska, Zuzanna Pęciak, Sylwester Plichta, Grażyna Cirka, Martyna Kot, Paweł Łukasiewicz, Maciej Kot, Zuzia Kot, Tomasz Wójcik-Gajowy, Jadwiga Pomykała, Paweł Łukasiewicz, Dezyderiusz Pomykała-Wójt, Marek Pęciak,
gościnnie Boguś Kumor i Kazimierz Stolnicki

 

Nagroda – 1000 złotych

TEATR ZE ŚWIETNĄ NAZWĄ z Krzeczyna Małego za spektakl pt. „Maska” – opiekun, autor sztuki i reżyser Gabiela Donczew

Aktorzy : Beata Satława, Michał Sobotko, Renata Lelo, Danusia Jasińska, Laura Prętnik, Ewa Sobotko ,

Teresa Rupniak , Kasia Sygnatowicz, Michał Sygnatowicz

Nagroda – 1000 złotych

TEATR WIECZOROWĄ PORĄ z Chróstnika za spektakl pt. „Próbki” – scenariusz i reżyseria Piotr Poręba

Aktorzy: Elżbieta Białosiewicz, Janina Mucha, Beata Frontczak-Czerwonka, Małgorzata Sitarska, Agnieszka Czerniawska, Jolanta Pyszczyńska, Danuta Kubiak, Barbara Wolska

 

Wszystkim GRATULUJEMY.