W drugim tygodniu odpoczynku dzieci i młodzieży, oprócz działań rekreacyjnych, postawiono przede wszystkim na zajęcia związane z edukacją.

Rozpoczęliśmy wyjazdem do FIŃSKIEJ WIOSKI KALEVALA w Borowicach.
W typowo śnieżnym klimacie, czekały zajęcia w szkole fińskiej, mające na celu poznanie kultury tego kraju, jego zwyczajów i oryginalności przyrody. Ciekawą częścią było poznanie rasy psów Huski, ich niepowtarzalnych charakterów. Można było zobaczyć i karmić renifery. Wszyscy zostali poczęstowani typowo fińskimi ciasteczkami i kakao. Udostępniono do zwiedzania domki będące na terenie wioski. Zimowa pogoda skłoniła uczestników do zabaw na śniegu, zakończonych spacerem z psami po lesie.

W drugim tygodniu w ofercie Ośrodka znalazły się warsztaty artystyczne. W  świetlicach w Ustroniu i Miłoradzicach przeprowadzono warsztaty malowania toreb, mające na celu rozwinięcie umiejętności manualnych i wyobraźni. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość wykonania indywidualnych kompozycji, przeznaczonych tylko dla siebie.

Edukacyjne zajęcia i ciekawe doświadczenia naukowe przygotowało Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Zanim jednak rozpoczęto przygodę z nauką, na wszystkich czekała miła niespodzianka. W tamtejszym Cinema City obejrzano film WIKI I JEJ SEKRET. Po wzruszającej projekcji, udano się do Centrum Nauki Keplera, gdzie rozpoczęły się zajęcia w dwóch grupach warsztatowych:

MATEMATYKA W PRZYRODZIE – przybliżyła świat przyrody postrzegany oczami matematyka. Można było zaznajomić się z fenomenami jakim jest zachwycająca symetria, geometria, pojawiająca się w otaczającym nas świecie.

A MOŻE MORZE? RYBY BAŁYKU – ukazano początki powstania Bałtyku, zaznajomiono z gatunkami ryb, które można spotkać w różnorodnych akwenów wodnych (morza, rzeki, jeziora), zobaczyli pod mikroskopem łuski ryb, mogli wykonać ręcznie swoją własną rybę.

Ferie zakończyły się wspólną zabawą podczas balu karnawałowego w świetlicy w Osieku. Wszyscy chętni brali udział we wspólnych tańcach, zabawach zespołowych oraz  quizach, odnoszących się do znanych bajek. Nie zabrakło również zabaw z klanzą i tańców integracyjnych. Każdy uczestnik obdarowany został słodyczami. W świetlicy w Niemstowie odbyły się zajęcia taneczne. We wspólnej zabawie i ćwiczeniach układów tanecznych wzięło udział kilkanaście dzieci z tej miejscowości.

W drugiej połowie ferii zorganizowanych przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin wzięło udział 370 najmłodszych mieszkańców gminy.