Propozycje Ośrodka Kultury Gminy Lubin dla dzieci i młodzieży na pierwszy tydzień ferii zimowych cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Z oferty skorzystało ponad 150 dzieci z terenu całej gminy. Różnorodność tematyki i formy organizowanych w tym czasie zajęć sprawiła, że dzieci miały okazję zarówno dobrze się bawić, jak również poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin.

Wspólne spędzanie ferii rozpoczęło się od warsztatów kulinarnych, których uczestnicy mieli okazję nauczyć się jak przyrządzić pyszne naleśniki. Po spotkaniu ze sztuką kulinarną, które miała miejsce w Restauracji Chinkalnia, przyszedł czas na seans filmowy w Kinie Helios. Tegoroczną nowością był cykl warsztatów edukacyjnych, koncentrujący się na zagadnieniach chemiczno-fizycznych. Pierwsza część odbyła się w środę pod nazwą „Ekowarsztaty, kuchenne rewolucje i reakcje chemiczne”. Dzieci miały okazję nie tylko zaobserwować, ale również przeprowadzić proste, aczkolwiek widowiskowe eksperymenty chemiczne. Przykładem praktycznej wiedzy zdobytej w trakcie warsztatów może być butelka filtracyjna z węglem, która przydaje się w trakcie leśnych, bądź górskich wypraw.
Czwartkowe spotkanie natomiast miało charakter bardziej artystyczny- wspólne malowanie oraz wizyta w teatrze. Muzyczny spektakl „Kryształowa Królowa Śniegu” wzbogacony został efektami multimedialnymi, rozbudowaną przestrzenną scenografią oraz pięknymi kostiumami. Po spektaklu odbyły się interaktywne zajęcia i quiz geograficzny o Polsce.  Uczestnicy zdobyli odpowiedzi na pytania o najdłuższą rzekę, najwyższy szczyt.
Piątkowy „Wulkan doświadczeń” był kolejnym, niezwykle ciekawym spotkaniem z nauką, któremu towarzyszyły liczne eksperymenty, między innymi tworzenie śniegu i elektrycznego obwodu zamkniętego. Po zakończeniu prac laboratoryjnych, przyszedł czas na kolejną porcję zabawy i edukacyjnych quizów. Podczas pierwszego tygodnia ferii najmłodsi mieszkańcy odwiedzili również  stałe wystawy, mieszczące się w siedzibie Ośrodka. Ekspozycje dotyczące historii i zabytków gminy, drewnianych zabawek i miniatur zobaczyły zarówno  zorganizowane grupy jak i indywidualne osoby.