I Przegląd Amatorskich Grup Teatralnych – Wybieram Teatr

I Przegląd Amatorskich Grup Teatralnych – Wybieram Teatr odbył się 7 grudnia 2019 r. w świetlicy w Osieku. Było to prawdziwe ŚWIĘTO TEATRU w Gminie Lubin. Wystąpiły grupy teatralne skupiające dzieci, młodzież i dorosłych: TEATR TAŃCA z Raszówki, TEATR DLA WAS, TEATR WIECZOROWĄ PORĄ z Chróstnika, ZWYKLI LUDZIE z Zimnej Wody, TEATR z Krzeczyna Małego.

W ramach porozumienia współpracy z Teatrem Polskim we Wrocławiu OKGL zaprosił panią Agatę Skowrońską do pełnienia roli przewodniczącej Jury naszego przeglądu. Pani AGATA SKOWROŃSKA to aktorka filmowa i teatralna, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, 2001, w Teatrze Polskim we Wrocławiu od 1.09.2001, Laureatka Brązowej Iglicy 2003, od roku 2004 współpracuje z Grupą Artystyczną Ad Spectatores Pod Wezwaniem Calderóna we Wrocławiu, reżyser teatralny. Pani Agata Skowrońska uczestniczyła w pierwszej edycji naszego projektu Wybieram Teatr, prowadząc warsztaty teatralne i przekazując cenne rady i wskazówki prezentacji na scenie. Do Jury dołączyły również: Magdalena Dubińska – Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin i Mirosława Kuciejczyk – Koordynator projektu WYBIERAM TEATR.

5 SPEKTAKLI W JEDNYM MIEJSCU to strzał w 10 – zobaczyliśmy ciekawe historie w wykonaniu wspaniałych ludzi – amatorów, którzy pokochali teatr. Każda grupa dała z siebie 100 % swoich możliwości. Zaprezentowali się doskonale, dostarczając zgromadzonej publiczności mnóstwo emocji i pozytywnych wrażeń. Podczas przerw technicznych był czas na rozmowę o wydarzeniu przy kawie i smacznym cieście.

Jury, natomiast, miało niezmiernie trudne zadanie szykując werdykt, ponieważ przedstawienia były zaprezentowane z wykorzystaniem różnych technik teatralnych oraz wykonane przez uczestników w różnym wieku. Jednak w jednym było zgodne, że wszystkich należy docenić za: pracowitość, zaangażowanie, sumienność, systematyczność i wrażliwość artystyczną.

Wyniki Przeglądu:

Kategoria dziecięco-młodzieżowa
1 nagroda: TEATR DLA WAS za spektakl pt. „Dziura w niebie” – opiekun i reżyser Dorota Baryłkiewicz
2 nagroda: TEATR TAŃCA z Raszówki – opiekun i choreograf Karolina Tuszyńska- Kluzek

Kategoria dorosłych
1 nagroda: TEATR WIECZOROWĄ PORĄ z Chróstnika za spektakl pt. „Czarno-Białe, czyli rymy Jana” – scenariusz i reżyseria Piotr Poręba
2 nagroda: GRUPA TEATRALNA z Krzeczyna Małego za spektakl pt. „Piękny Feliks, czyli historia niewyjaśnionych zdarzeń” – scenariusz i reżyseria Gabiela Donczew
3 nagroda: ZWYKLI LUDZIE z Zimnej Wody za spektakl „Kot w butach” – scenariusz i reżyseria Teresa Kot.

Wszystkim GRATULUJEMY.

WYBIERAM TEATR 2019 – projekt w ramach programu „Edukacja kulturalna” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury realizowany przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin.