WYBIERAM TEATR 2021
GOŚĆ OCZEKIWANY – 19.09.2021 – ZWYKLI LUDZIE – Zimna Woda.
Wypełniona sala świetlicy wiejskiej w Zimnej Wodzie oraz owacje na stojąco to wynik wczorajszego niedzielnego występu amatorskiej grupy teatralnej ZWYKLI LUDZIE, który trwał 2 godziny. Cały spektakl był wypełniony emocjonalną treścią wartości i absolutnie nie odczuwało się upływającego czasu. 19 września 2021 r. miłośnicy teatru z Gminy Lubin i nie tylko, mogli zobaczyć ciekawą i pouczającą sztukę autorstwa Zofii Kossak-Szczuckiej pt. „Gość Oczekiwany”. Opowieść o wierze, nadziei i pokorze, ale także o pysze, zachłanności, głupocie. O karze i o nagrodzie, nawet dla grzesznika, jeśli zrozumie własne błędy i poprosi o przebaczenie. Twórczość Zofii Kossak-Szczuckiej (1890-1968) jest dziś mniej popularna niż przed laty. Autorka przede wszystkim znakomitych, tłumaczonych na wiele języków powieści historycznych, a także licznych utworów dla młodzieży i dzieci, już przed wojną zyskała międzynarodową sławę.
Sama Zofia Kossak-Szczucka napisała: „Utwór ten jest obrazem dramatu, jaki codziennie i na całym świecie, w milionach replik, rozgrywa się między Bogiem i ludźmi. Bóg nieustannie przychodzi do ludzi. Odtrącony powraca wielokrotnie. Ludzie, którzy przyjmują go w prostocie i bezinteresownej miłości, są przezeń obdarowani hojną opływającą miarą, są szczęśliwsi niż mogli wymarzyć. Natomiast biada tym, którzy pragną widzieć Boga dla spodziewanych korzyści”
Premiera spektaklu „Gość oczekiwany” odbyła się dzięki wytrwałości i zaangażowaniu grupy wspaniałych ludzi, których łączy wspólna pasja – TEATR. Przygotowania wymagały licznych prób, spotkań i nauki ról w zaciszu domowym.
Wystąpili: Grzegorz Obara (Rokita), Dariusz Rylski (Młynarz Filip), Bogdan Fiuto (Józef Kurek), Edyta Szymańska (Zośka), Joanna Rylska (Hanka), Katarzyna Kłos (Młynarzowa), Anna Langowska (Małgorzata Kurek), Krystyna Poniatowska (Kumoszka I), Janina Sowizdrzał (Kumoszka II), Zofia Zielińska (Dewotka), Sylwester Plichta (Dziad i głos Jezusa), Grażyna Cirka (Kucharka), Martyna Kot (Fotograf), Maciej Kot (wiejski chłopak o nazwisku Bzura), Paweł Wójcik (syn leśniczego), Zuzia Kot (sierotka), Tomasz Wójcik (Gajowy), Jadwiga Pomykała (Radna), Paweł Łukasiewicz (Polityk), Dezyderiusz Pomykała (Wójt), Marek Pęciak (Policjant), muzykanci Bogusław Kumor i Kazimierz Stolnicki.
Reżyserem spektaklu jest TERESA KOT – mieszkanka Zimnej Wody, która od lat rozpala w ludziach zamiłowanie do sztuki. Przez ponad 15 lat prowadziła grupę teatralną IDZIE GRZEŚ PRZEZ WIEŚ oraz nieustannie prowadzi zespół wokalny ZACHĘTA. ZWYKLI LUDZIE to amatorska grupa teatralna skupiająca seniorów, ludzi czynnych zawodowo, jak również dzieci. W jej składzie są również dorośli już członkowie „Grzesia”.
Dziękujemy wszystkim za przybycie. Wielkie podziękowania dla Jerzego Kulki – redaktora portalu Dolnośląskie Folkowi i Ludowo – za obecność i próbę nagrania całego wydarzenia teatralnego.
Spektakl GOŚĆ OCZEKIWANY jest częścią projektu Wybieram Teatr 2021 realizowanego przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu celowego.

 

spektakl gość oczekwiany realizowany przez zwykli ludzie