16 marca obchodzić będziemy Dzień Osadnika. Trwają intensywne przygotowania do  pierwszych obchodów, które mają być świętem całej gminy, a przede wszystkim pomóc w zachowaniu pamięci o tych, którzy z uporem i poświęceniem wpisali się na trwałe w historię naszej gminy. Jednym z ważnych wydarzeń będzie wystawa fotografii, która dokumentuje pierwsze lata zasiedlania gminy Lubin od czasów powojennych do 1961 roku, czyli roku powstania Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi.

Stare, czarno-białe fotografie mają niesamowitą moc przyciągania, wywołując nostalgię.
Z ciekawością przyglądamy się im, bo przedstawiają świat, którego już nie ma. Jest to swego rodzaju fotograficzny wehikuł czasu, który pozwala nam cofnąć się o kilkadziesiąt lat i przekonać, jak wtedy wyglądała nasza gmina, jak wyglądali mieszkańcy (strój, fryzura) i co robili na co dzień.

Prosimy o dostarczenie zdjęć, na których poza portretami rodzinnymi widoczne są elementy architektoniczne miejscowości. Niezwykle cenne będą wspomnienia dokumentujące życie mieszkańców i ich codzienną pracę w gospodarstwie, na polu czy ogrodzie.

Zapraszamy do udziału w inicjatywie zbierania zdjęć i wspomnień dotyczących powojennych losów naszych mieszkańców ale również miejscowości, w których zamieszkali.
Zachęcamy do przeszukania domowych archiwów i dostarczenia do nas materiałów. Pomoże nam to zachować historię naszej gminy. Zdjęcia zostaną zeskanowane, a oryginały oddane właścicielowi.

Dzień Osadnika - stare fotografie

Zdjęcia zbieramy do 20 stycznia 2024 roku.