Wiercień zasłynął z ZUP! W ubiegły weekend mieliśmy przyjemność współorganizować pierwszy Festiwal Zupy w naszej gminie. Na pomysł zorganizowania festiwalu wpadły panie ze Stowarzyszenia „Nasz Wiercień”, które jako jeden z 12 zespołów również wzięły udział w konkursie kulinarnym, chwaląc się swoją zupą ogórkową.

„Nasz Wiercień” przygotował także bloki konkursowe, które miały za zadanie aktywizować i zintegrować publiczność festiwalu. Najwięcej śmiechu pojawiło się podczas karmienia mężczyzn przez kobiety zupą ogórkową. Ogórki przeplatały się w różnych formach kulinarnych podczas festiwalu. Jak dowiedzieliśmy się od sołtysa wsi- Pana Mieczysława Hubki- Wiercień był kiedyś polem pełnym ogórków! Sołectwo Wiercień przygotowało również zupę Wójta czyli Grochówkę, którą Tadeusz Kielan, jak przystało na dobrego gospodarza, osobiście doprawił.

 – Nigdy w gotowaniu nie dorównam gospodyniom, nie tylko z Wiercienia, ale i z pozostałych sołectw naszej gminy – przyznał wójt Tadeusz Kielan. 

Wysiłki kulinarne kucharek oceniało jury : Panie Janina Mucha i Grażyna Balewicz ( jako nieoceniona ” Marta Gessler” ). Ostatecznie przyznano następujące nagrody:

I Miejsce: Stowarzyszenie Nasz Wiercień zupa ogórkowa z plackami ziemniaczanymi

I Miejsce: Sołectwo Raszówka zupa pieczarkową z pulpecikami

II Miejsce: Zespół Osieczanki za zupę Wileńską

II Miejsce: Zespół Lubin z Krzeczyna Wielkiego za przysmak Krzeczyna

III Miejsce: Buczynianki za zupę gulaszową

III Miejsce: Zespół Zachęta za zupę z soczewicy

Wyróżnienie: Zwykli Ludzie za staropolską zupę na serwatce

Wyróżnienie: Sołectwo Bukowna za zupę chrzanową

Wyróżnienie: Sołectwo Wiercień za zupę botwinkową

Wyróżnienie: Sołectwo Szklary Górne za krem z pomidorów

Wyróżnienie: Sołectwo Lisiec za zupę z ogórka

Wyróżnienie: Sołectwo Zimna Woda za zupę z polskich ziem ( gruszka i pietruszka)

 

Festiwal Zupy to nie tylko kulinaria. Dla dzieci przewidziane były animacje i dmuchaniec, a o atmosferę kulturalną na scenie zadbały zespoły Osieczanki oraz Zachęta.