„Dni Kultury to cykl imprez, podczas których rokrocznie prezentowana jest m.in. twórczość artystyczna mieszkańców gminy Lubin. W tym roku, impreza organizowana przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin dała mieszkańcom moc muzycznych doznań,  nadrabiając ostatnie dwa pandemiczne lata. Była także wyjątkowa dlatego, że Ośrodek Kultury Gminy Lubin obchodzi 15 –lecie!

W świetlicy wiejskiej w Oborze zorganizowano uroczyste spotkanie ze wszystkimi zespołami wokalnymi,  folklorystycznymi oraz Młodzieżową Orkiestrą Dętą, które współpracują na co dzień  z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin. Występom przyświecało hasło „Piosenka jest dobra na wszystko”, co od razu zdradza, że prezentowane utwory w większości pochodziły z repertuaru Kabaretu Starszych Panów.

Cykl występów zainaugurowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, prowadzona przez Krzysztofa Augustyniaka. Muzycy są z nami od kilku lat wprowadzając swoją grą niepowtarzalne wrażenia, związane z wykorzystaniem instrumentów dętych. Zachwycają wspaniałymi aranżacjami i pasją która jest widoczna w każdym występie. Na galę przygotowali znaną i lubianą melodię „Hej sokoły”,”Byłaś dla mnie wszystkim”.

Potem była zmiana nastroju i wystąpił zespół LUBIN, wielokrotnie nagradzany na przeglądach, spotkaniach i koncertach organizowanych nie tylko na Dolnym Śląsku ale również w kraju, jak i poza jego granicami. Członkowie zespołu mogą poszczycić się ponad 35 letnią tradycją, w ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory „Tanie dranie” i ”Odrażający drab”.

Każdy zespół współpracujący z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin jest wyjątkowy. Wspaniałym tego przykładem może być chór Via Musica, reprezentujący okolice Szklar Górnych. Pod wodzą Wojciecha Banacha, osoby ceniące sobie śpiew wielogłosowy wykonały utwory „Herbatka” i „Rodzina”.

Jednym z młodszych zespołów działających przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin jest zespół Osieczanki z Osieka.  W koncertowym występie zaprezentowały piosenki „Staruszek świat” i „Nie wrócą te lata”.

Od 10 lat działa zespół Siedlecka Nuta z Siedlec. To grupa, która nie tylko śpiewa ale stała się propagatorem działań kulturalnych na wsi. Wykonała trzy  utwory: „Ballada jarzynowa”, „Tango Rzepicha” i „Jadę do ciebie tramwajem”.

Zespół Zachęta o pięknych, długoletnich tradycjach jest prowadzony przez Teresę Kot i Marka Pęciaka. Podczas swoich występów promują gminę nie tylko w kraju lecz również za granicą. W ich wykonaniu usłyszeliśmy „Walczyk przy ognisku”,  „Zosia i ułani” oraz „Mój kraj”. Autorem ostatniego utworu jest Teresa Kot.

Składowice reprezentował zespół Lejdis. Panie włączają się w życie swojej miejscowości nie tylko przez umiejętności wokalne. To one organizują spotkania okolicznościowe, propagują wspólne spędzanie wolnego czasu. Proponują imprezy podkreślające wspólnotę społeczną. Instruktorem zespołu jest Jerzy Kuś, nieoceniony aranżer i pianista, związany z muzycznym  środowiskiem lubińskim od początku swojej kariery. Na koncercie wykonali utwory: „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Walc Embarras”, „Przeżyć to jeszcze raz”.

Weteranem mającym bardzo bogatą historię w naszej gminie jest zespół Leśne Echo z Raszówki. Pod kierownictwem Witolda Klocka, od 15 lat panie reprezentowały nasz rejon w kraju i za granicą. Poza śpiewem angażują się w akcję Narodowego Czytania, przygotowują kulturalną ofertę w swojej miejscowości. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piosenki „Wiosna”, „Jak pan się trzyma”.

W kolejnej prezentacji wystąpił zespół Koniczynki z Miłoradzic. Działają od 35 lat, obecnie pod kierownictwem Franciszka Zjawina. Za swą działalność na rzecz krzewienia kultury ludowej otrzymywali niejednokrotnie nagrody i odznaczenia państwowe. Grupa postanowiła przypomnieć dwa utwory należące do klasyki polskiej muzyki, stworzone przez najbardziej znanych kompozytorów: „Życzenie” Fryderyka Chopina oraz „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki.

Uwieńczeniem koncertu był występ zespołu złożonego z młodych mieszkańców naszej gminy – Rozśpiewane Pastuszki. Prowadzi je Marek Klisowski wraz z żoną, a Pastuszki prezentują swe umiejętności na imprezach organizowanych przez gminę i poza jej granicami. Na ten uroczysty wieczór przygotowali utwór „Na ryby”  oraz skecz  „Sęk”, czym udowodnili, że mają bardzo duże talenty aktorskie i komediowe!

W trakcie całego koncertu padały niezliczone słowa uznania i podziękowania, kierowane przez członków zespołów do pracowników Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Specjalne gratulacje złożył wszystkim Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin oraz Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy Lubin.

– Łączycie pokolenia oraz tradycję z nowoczesnością. Angażujecie coraz więcej ludzi, rozwijacie się i dzięki temu Ośrodek Kultury Gminy Lubin jest już znaczącą instytucją na mapie kulturalnej naszej gminy oraz regionu. Proszę przyjąć wyrazy uznania oraz życzenia kolejnych lat pomyślności i owocnej działalności- mówi Tadeusz Kielan – Odwołując się do tytułu dzisiejszego spotkania, „Piosenka jest dobra na wszystko”, mogę dziś z pełnym przekonaniem powiedzieć, cytując słowa Jeremiego Przybory: „ Już szron na głowie, już nie to zdrowie. A w sercu – ciągle maj!”Wszystko to dzięki wam mieszkańcy gminy Lubin! Gratuluję wszystkim pięknego występu  i raz jeszcze dziękuję!

Na zakończenie uroczystego koncertu był piękny, ogromny i bardzo smaczny tort!”

https://www.facebook.com/okgminalubin/videos/993066834907779