„Jeżeli nie kocha się ludzi nie sposób dla nich tworzyć” – słowami Jacka Cygana przywitano uczestników gali, będącej podsumowaniem VI edycji Dni Kultury Gminnej. W tym roku towarzyszyła jej twórczość tego znakomitego autora tekstów, satyryka, poety i tłumacza. Jacek Cygan pisał również dla gwiazdy, która wystąpiła na scenie w świetlicy w Oborze –   Edyty Geppert. Najważniejszymi postaciami tego wieczoru byli jednak nominowani i laureaci tytułów Anioły Kultury Gminy Lubin.

Ponad 260 osób zebrało się w świetlicy by gromkimi brawami nagrodzić osoby wyróżniające się swoją działalnością i wysłuchać recitalu. Szczególnie gorąco witano wyróżnionych i zwycięzców poprzednich edycji Aniołów Kultury Gminy Lubin oraz oczywiście wszystkich nominowanych do tegorocznej nagrody.

Ta najważniejsza w gminie nagroda w dziedzinie kultury i sztuki powala na wyróżnienie i uhonorowanie osób oraz grup artystycznych za wybitne osiągnięcia i dorobek artystyczny  w pięciu kategoriach :

  • Muzyka, śpiew, taniec
  • Literatura, film, teatr
  • Malarstwo, rzeźba
  • Rękodzieło
  • Animator kultury

– Poznanie lokalnych twórców daje szansę dotarcia do działalności artystycznej, która powstaje w zaciszu domowym i często jest chowana do szuflady. Jesteśmy bardzo wdzięczni mieszkańcom, że wskazują nam takie osoby, a my możemy prezentować ich twórczość szerszej publiczności i nagradzać – mówiła Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Do  konkursu zgłoszono 16 osób, nagrodzonych zostało 7. W skład decydującej o tym Radzie Artystycznej wchodzili: Barbara Tórz,  Anna Barszczyńska,  Gabriela Donczew oraz Mirosława Skalska.

– Gdybym to ja, zamiast Rady Artystycznej podejmował decyzje o nagrodach, to nagrodziłbym wszystkich zgłoszonych, a najchętniej organizował takie gale dwa razy w roku. Jestem bardzo dumny z mieszkańców, pięknie wam dziękuje za to, że chce wam się chcieć i gratuluje z całego serca – mówił wójt Tadeusz Kielan.

Zebranym przedstawiono sylwetki tegorocznych nominowanych we wszystkich kategoriach. Można się z nimi zapoznać na końcu tego materiału. Nagrody wręczał wójt Tadeusz Kielan oraz liczna reprezentacja radnych: Norbert Grabowski, Zofia Marcinkiewicz, Joanna Pietruszka, Elżbieta Białosiewicz, Marcin Nyklewicz, Jan Olejnik i Wojciech Dziwiński.  W uroczystości brał także udział radny Łukasz Kurowski.

Specjalne wyróżnienie, które było niespodzianką  – czyli nagrodę Super Anioł Kultury Gminy Lubin  wręczono Grupie teatralnej Zwykli Ludzie, za długoletnie rozwijanie pasji teatralnych nie tylko u siebie,  ale również u mieszkańców całej gminy poprzez organizacje spektakli, działalność charytatywną oraz branie udziału w wielu imprezach.

W kategorii animator kultury statuetkę otrzymała Grażyna Balewicz, mieszkanka Składowic, która od ponad 30 lat aktywizuje mieszkańców do wspólnego działania na rzecz wsi ale również całej gminy.

W kategorii malarstwo statuetkę otrzymał Jarosław Kościelny, nowy talent z Pieszkowa, który tworzy niesamowite obrazy z ludźmi na pierwszym planie.

W kategorii rękodzieło postanowiono nagrodzić dwie osoby. Anna Rawska otrzymała nagrodę za stworzenie przepięknego Ogrodu Freya w miejscowości Bukowna.  Urszulę Kurowską wyróżniono za rękodzieło w postaci makram, obrazów z chrobotka, lasów w słoiku, dziergania i wielu innych fantastycznych przedmiotów, które mogą zdobić nasze domy.

W kategorii muzyka, taniec, śpiew statuetka trafiła do zespołu Leśne Echo z Raszówki, który od ponad 15 lat fantastycznie wspiera Ośrodek Kultury oraz gminę Lubin na arenie muzycznej.

W kategorii literatura nagrodę otrzymał Franciszek Hawrysz, który od wielu lat wspiera i propaguje sport na terenie gminy i powiatu. Wydał kilka książek o tematyce sportowej.

Tegoroczne statuetki stworzone zostały przez Hutę Szkła z Polanicy Zdrój. Na zakończenie gali wręczenia nagród odbył się niesamowity koncert Edyty Geppert! Genialna interakcja z publicznością, trochę humoru ale również klasy i powagi scenicznej, spełniły niejedno muzyczne marzenie.

Nominowani w roku 2023

KATEGORIA  ANIMATOR KULTURY

Grażyna Balewicz –wieloletnia mieszkanka Składowic, z wykształcenia nauczyciel. Jest osobą kreatywną, komunikatywną i energiczną, która potrafi zaciekawić innych pozytywnym nastawieniem oraz zapałem do działania. Od wielu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, organizuje zajęcia teatralne, a także inne wydarzenia kulturalne, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Jest członkinią zespołu wokalnego Lejdis. Aranżuje stoiska wystawowe wsi, promując Składowice. W 2022 roku została wyróżniona jako wolontariusz roku Gminy Lubin oraz Powiatu Lubińskiego. Jest laureatką wielu gminnych i regionalnych konkursów. Panią Grażynę Balewicz zgłosiła Pani Izabela Szymańska, mieszkanka Składowic.

Janina Mucha z Chróstnika dzięki swojej charyzmie potrafi zjednoczyć mieszkańców jako inicjator akcji społecznych. Pełniła funkcję sołtysa, organizowała wspólne spotkania integracyjne oraz wycieczki. Jest społecznikiem znanym także poza Gminą Lubin, ponieważ nawiązuje współpracę z innymi liderami na terenie Dolnego Śląska. Była inicjatorką przystąpienia do projektu „Grupa odnowy wsi dolnośląskiej”. W chwili obecnej jest przewodniczącą Rady Senioralnej Gminy Lubin. Jest również członkinią grupy teatralnej „Teatr wieczorową porą”. Angażuje się w działania na rzecz  rozwoju infrastruktury w Chróstniku. W 2021 roku została wyróżniona jako wolontariusz Gminy Lubin oraz Powiatu Lubińskiego. Panią Janinę Muchę zgłosiła Pani Regina Kijewska, mieszkanka Chróstnika.

Maria Czubak- mieszkanka Chróstnika, menadżerka zespołu wokalnego. Swoją wiedzą i umiejętnościami  chętnie dzieli się  z członkami zespołu, w którym śpiewa. Dzięki jej działaniom grupa nie tylko integruje się, ale ma również możliwość rozwoju i zdobywania doświadczenia na przeglądach i festiwalach w regionie. Z pomocy Pani Marii skorzystało wielu kierowników i menadżerów innych zespołów. Panią Marię Czubak zgłosiła Pani Alicja Maćkowiak, mieszkanka Osieka.

Renata Jędrak, sołtys Pieszkowa, inicjuje wiele działań integrujących lokalną społeczność. Między innymi: pozyskała pieniądze z programu „Działaj Lokalnie” na realizację zadań „BEZPIECZNY ZAKRĘT” I „AKCJA KORDONKOWY SZLAK”, które spotkały się z dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Pieszkowa ale i miejscowości sąsiedzkich.  Akcje te zintegrowały różne środowiska i grupy działające w gminie, a także rozsławiły  Pieszków. Mieszkańcy zaangażowali się w  dekorowanie drzew w kolorowe ubranka, a efekty wspólnej pracy można podziwiać do dziś. Drzewa na zakręcie gminnej drogi Pieszków – Gorzelin już na stałe wpisały się w krajobraz wsi, a odblaski cały czas ostrzegają przejeżdżających tą drogą kierowców. Panią Renatę Jędrak zgłosiła Pani Jolanta Tomczak, członkini Pieszkowianek.

Grupa teatralna Zwykli Ludzie to niezwykle zaangażowana w życie kulturalne gminy grupa osób, w skład której wchodzą mieszkańcy Zimnej Wody i Wiercienia. Gościnnie angażują się też mieszkańcy Legnicy. Występy „Zwykłych ludzi” odbywają się przy wypełnionych po brzegi salach. Swoje spektakle prezentują w Gminie Lubin oraz poza jej granicami. W ich wykonaniu mogliśmy obejrzeć m.in. „Opowieść wigilijną”, „Kota w butach” czy „Świąteczną przemianę”. Są animatorami kultury, którzy w formie teatralnej przygotowują wieczory poetyckie, jasełka, obchody Narodowego Czytania, kabarety dożynkowe i wiele innych projektów. Są w gronie głównych organizatorów festynu parafialnego w Zimnej Wodzie, pomagając tym samym w odnowieniu XVIII wiecznej, zabytkowej świątyni. Grupę teatralną Zwykli ludzie zgłosiła Pani Teresa Kot z Zimnej Wody.

KATEGORIA  LITERATURA TEATR

Edyta Szymańska od najmłodszych lat jest związana z teatrem amatorskim w Zimnej Wodzie. Już w wieku 6 lat zagrała rolę Słoneczka w inscenizacji jednej z baśni Janiny Porazińskiej. Przez 15 lat działalności zespołu „Idzie Grześ przez wieś” grała w każdym z przedstawień, corocznych jasełkach i w wielu innych projektach teatralnych. Gdy z biegiem czasu teatr dziecięco – młodzieżowy przeobraził się w wielopokoleniową grupę teatralną „Zwykli ludzie” nie było spektaklu bez udziału Edyty. Grała między innymi: żonę siostrzeńca Scrooge’a w „Opowieści wigilijnej” i królewnę z baśni „Kot w butach”. Uczestniczyła w gminnych obchodach Narodowego Czytania, recytowała wiersze podczas Święta Niepodległości oraz wieczoru poezji „Tylko miłość”.Panią Edytę Szymańską zgłosiła Pani Teresa Kot z Zimnej Wody.

Franciszek Hawrysz- nauczyciel, trener-członek Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej. Jest mieszkańcem wsi Gorzyca od 1945 r. Posiada szereg publikacji, zarówno w formie prac własnych, jak również artykułów w czasopismach tematycznych. Przez lata brał czynny udział w rozwijaniu sportu na terenie Lubina i okolic. Uczestniczył w wielu konkursach literackich. Jest współautorem monografii Legnicy i Lubina. Posiada szereg artykułów w zeszytach naukowych AWF. Napisał książkę o historii Gorzycy pt. „Mój dom skowronków” oraz o historii piłki ręcznej kobiet, w której działalność był zaangażowany w latach 1969-2011. Pana Franciszka Hawrysza  zgłosił Pan Jan Olejnik, sołtys Gorzycy.

Martyna Miśkiewicz, mieszkanka Gorzycy.  Ukończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim, studiowała również w Hiszpanii.  Rodzina jest dla Pani Martyny wielką wartością, dlatego też organizuje każdego roku zjazd rodzinny zwany „Hawryszadą”. Wspólnie z dziadkiem Franciszkiem napisała  Monografię Rodziny Hawryszów i Fryców, „Zwykły Człowiek”. Pani Martyna współpracuje z wieloma telewizjami społecznymi, a także jest autorką publikacji pt. „Tęsknić za Polską”. Napisała książkę biograficzną o swoim wujku pt. „Służył Bogu i Ludziom”.

Panią Martynę Miśkiewicz zgłosił Pan Jan Olejnik, sołtys Gorzycy.

KATEGORIA  MALARSTWO, RZEŻBA

Grażyna Pęciak, mieszkanka Osieka posiada wyjątkowe zdolności malarskie i rzeźbiarskie. Startowała w konkursie na kartkę świąteczną organizowanym przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, zdobywając nagrody. Pani Grażyna maluje niezwykłe obrazy na płótnie i na drewnie, posługując się różnymi technikami. W jej dorobku znajdują się między innymi: portrety i krajobrazy. Tworzy przepiękne ręcznie malowane okolicznościowe kartki,. Wykonuje także biżuterię, kolczyki i bransoletki. Panią Grażynę Pęciak zgłosiła Pani Alicja Maćkowiak, mieszkanka Osieka.

Jarosław Kościelny- mieszkaniec Pieszkowa, który tworzy w zaciszu swojego pokoju, a o swoich zdolnościach mówi wyjątkowo nieśmiało. Z malarstwem związany jest od zawsze –  malował w dzieciństwie, w szkole średniej i w dorosłym życiu. Początkowo były to pejzaże morskie. W czasie pandemii, kiedy po dłuższej przerwie sięgnął znów po farby, na jego obrazach zaczęły pojawiać się postacie ludzkie. Prace z tego okresu stanowią niesamowite studium zarówno twarzy jak i całego człowieka. Pana Jarosława Kościelnego  zgłosiła Pani Renata Jędrak, sołtys Pieszkowa.

KATEGORIA  MUZYKA, TANIEC ŚPIEW

Ignacy Mielczarek jest akordeonistą samoukiem. Ma ogromne wyczucie muzyczne i jest w stanie zagrać wiele utworów muzycznych z pamięci. Był członkiem wielu zespołów folklorystycznych, między innymi „Lubin” i „Sasanka”. Dzięki jego umiejętnościom zespoły te osiągały spore sukcesy. Dzisiaj jest muzyczną, bardzo ważną podporą zespołu „Osieczanki”, z którym koncertuje na terenie gminy i poza jej granicami. Pana Ignacego Mielczarka zgłosiła Pani Alicja Maćkowiak, mieszkanka Osieka.

Zespół folklorystyczny „Leśne Echo” powstał w 2007 roku z inicjatywy Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Od początku działalności kierownikiem artystycznym jest Witold Klocek. Repertuar zespołu obejmuje piosenki ludowe, kolędy, pieśni religijne, patriotyczne, poezję śpiewaną, a także utwory zagraniczne. Dzięki zaangażowaniu całej grupy powstał projekt pt. „Z pieśnią przez Europę”, w którym zespół wykonuje utwory w 10 językach. „Leśne echo” czynnie bierze udział w corocznym „Narodowym czytaniu”, a także regionalnych przeglądach i festiwalach. Współpracuje z Biblioteką Gminną w Raszówce, szkołą podstawową i przedszkolem, a także z parafią. Zespół inicjuje wiele imprez lokalnych o charakterze patriotycznym, religijnym i kulturalnym o różnej tematyce. Promuje gminę w kraju i za granicą, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Zespół Leśne Echo zgłosiła sołtys Raszówki, Pani Monika Siwak

KATEGORIA  RĘKODZIĘŁO

Anna Rawska to założycielka i pomysłodawczyni ogrodu „Freya” w Bukownej. Dzięki jej talentowi i ogromnej pracy zaniedbany kawałek ziemi zmienił się z biegiem czasu w okoliczny Eden. Mimo, że była pianistką z dyplomem, nigdy nie żałowała rąk dla swojej ziemi. Pierwsze drzewka, pierwsze rabatki z kwiatami, a szczególnie trzy małe rządki ogromnej wprost cebuli świadczyły o tym, że ta ziemia otoczona miłością wyda piękne plony. Przy niezwykłej wyobraźni Pani Ani, oraz przy ogromnym wsparciu ze strony męża Ryszarda, ogród „Freya” zmienił się w dzieło sztuki na skalę co najmniej europejską, który  przedstawiono w programach telewizyjnych o zasięgu ogólnopolskim. Panią Annę Rawską zgłosiła Pani Teresa Kot z Zimnej Wody.

Jan Kurowski- mieszkaniec Pieszkowa,  którego życiową pasją jest modelarstwo. Zafascynował się nim w latach 70-tych, kiedy to w składnicy harcerskiej zobaczył modele kolejek elektrycznych. Wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze pomysły aby stworzyć makietę kolejki elektrycznej pokazującej cały proces wydobywczy miedzi – od rudy poprzez katodę aż do walcówki. Stworzył potężną makietę składającą się z kilku modułów, na których mogą pędzić nowoczesne kolejki elektryczne w otoczeniu znanych budowli naszego regionu – np.: górniczych szybów. Część tych makiet zbudował już we własnym garażu. Ze względu na rozmiar trudno było mu znaleźć odpowiednie miejsce dla swojego dzieła. Po wielu latach poszukiwań makieta trafiła do lokalizacji, która jest aktualnie tajemnicą autora. Pana Jana Kurowskiego  zgłosiła Pani Renata Jędrak, sołtys Pieszkowa.

Małgorzata Kordaczuk, mieszkanka Osieka, która na szydełku potrafi wykonać cuda. Wytwarza swetry, maskotki, ozdoby choinkowe. Nie są jej obce również prace na drutach. Wykonuje niezwykłe ozdoby z makramy. Stworzone przez nią cudeńka tą znaną od starożytności sztuką wiązania sznurków, bez użycia igieł czy szydełka, potrafią zachwycić nie jedną osobę. Jej makramowe rękodzieło zdobi wiele mieszkań. Oprócz zdolności rękodzielniczych, Pani Małgorzata z ogromną pasją zajmuje się również ogrodem. Panią Małgorzatę Kordaczuk zgłosiła Pani Alicja Maćkowiak, mieszkanka Osieka.

Urszula Kurowska, mieszkanka Niemstowa, która rękodziełem zajmuje się od wielu lat. Wykonuje prace na drutach i szydełku. Ponadto plecie wianki, wykonuje kwiaty z bibuły i palmy wielkanocne. Tworzy kompozycje z liści klonu, róż oraz ozdabia świeczki metodą decoupage i las w słoiku. Od kilku lat zajmuje się mchem chrobotkiem. Tworzy przy jego użyciu obrazy, drzewka szczęścia, bukiety, a także lampy i świeczniki. Chętnie dzieli się swoimi umiejętnościami podczas zajęć, które organizuje w bibliotece. Wykonanymi pracami obdarowuje rodzinę i przyjaciół. Panią Urszulę Kurowską zgłosił Pan Józef  Kostanowicz, sołtys Niemstowa.