W niedzielne, upalne przedpołudnie na terenach przy świetlicy wiejskiej w Osieku odbyło się gminne gotowanie. Kilkanaście stoisk na których można było spróbować, a nawet kupić pyszne wyroby domowe – wędliny, sery, miody i kojące nalewki. A do tego pyszne ciasta upieczone przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, pierogi, pieczone mięso czy chleb z domowym smalcem i ogórkiem. Smakowitego jedzenia w Osieku nie zabrakło.
W ramach wydarzenia odbyło się spotkanie kół gospodyń z 3 powiatów, które wzięły udział w konkursie kulinarnym – Bitwa Regionów. Przedstawicielki kół gospodyń przygotowywały potrawy, przybliżały publiczności autorskie przepisy, prezentowały potrawy, które uczestnicy wydarzenia mogli próbować. Kulinarne zmagania wygrało Koło Gospodyń Wiejskich z Koźlic z gminy Rudna. Gminę Lubin reprezentowało Stowarzyszenie Nasz Niemstów, które zdobyło nagrodę Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz gminy Lubin, prezentując jury konkursowemu gulasz mięsno-grzybowy ze skubańcami ziemniaczanymi.
Wydarzeniu towarzyszył piknik z produktem polskim, warsztaty zdrowego
i smacznego gotowania, warsztaty wytwarzania zdrowej i ekologicznej żywności, warsztaty serowarskie, pszczelarskie i robienia świec z wosku pszczelarskiego. Dodatkowo występy lokalnych zespołów ludowych jako ważnej formy aktywizacji amatorskiego ruchu artystycznego regionu, animacje oraz zabawy i warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych, degustacje lokalnych produktów, konkursy kulinarne dla licznie zgromadzonej publiczności. Udział był otwarty i bezpłatny.
Podczas wydarzenia swoje wyroby zaprezentowali lokalni twórcy. Odbyły się również warsztaty serowarskie z wykorzystaniem tradycyjnej, ekologicznej metody wytwarzania różnych rodzajów sera. Podczas warsztatów pszczelarskich dodatkowo uczestnicy poznali tajniki robienia dekoracyjnych świec z wosku pszczelego.

– Uwielbiam produkty świeże, regionalne, lokalne więc na pewno, to będzie dla mnie najważniejsze i będę zwracała na to uwagę – mówiła lubińska restauratorka  Sylwia Biały,  jury konkursu. – Czekam na taki element zaskoczenia, kompletnie nie przyglądam się temu, co tam się tworzy, chcę podejść, posmakować, a potem posłuchać pań, które opowiedzą o tych potrawach.

Oprócz atrakcji smakowych na uczestników Gminnego Gotowania czekały także występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się Osieczanki, Koniczynki oraz zespół Lubin.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Gminne gotowanie –letnie smaki” współfinansowanego przez Fundację Polska Miedź.