Wybieram Teatr - plakatOśrodek Kultury po raz trzeci zrealizował projekt „Wybieram teatr”, współfinansowany w ramach programu Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Mimo trudności pandemicznych udało się zorganizować sześć spotkań edukacji teatralnej online z aktorami Teatru Polskiego we Wrocławiu: Agatą Skowrońską i Marcinem Piejasiem oraz spotkanie z aktorem teatralnym i filmowym Zbigniewem Zamachowskim. Dzięki zaangażowaniu w realizację projektu „Wybieram teatr” i przy współpracy z profesjonalnymi aktorami oraz instruktorami udało się po raz kolejny zarazić magią teatru małych i dużych mieszkańców gminy Lubin. Prowadzący dzielili się swoim scenicznym doświadczeniem, wskazali kierunki pracy nad sobą, pokazywali jak wielkiego zaangażowania  wymaga odpowiednie zinterpretowanie przekazywanej treści, tak aby wywołać u widza wzruszenie, nastrój, śmiech, płacz, strach… Efektem tych działań jest kontynuacja pracy 6 grup teatralnych, skupiających mieszkańców naszej gminy, z którymi pracowali przez kilka miesięcy doświadczeni instruktorzy: Dorota Baryłkiewicz, Teresa Kot, Gabriela Donczew, Piotr Poręba, Karolina Tuszyńska – Kluzek.
W ramach projektu powstało 6 niezwykłych spektakli:

  • „Sen Zuzi” – TEATR TAŃCA Grupa dziecięca z Raszówki
  • „Pin-up and Twist” – WENA Grupa dziecięca z Raszówki
  • „Wehikuł czasu” – PASJA Grupa dziecięca z Raszówki
  • „Łysa śpiewaczka” – Grupa Teatralna z Krzeczyna Małego
  • „Świąteczna przemiana” – ZWYKLI LUDZIE Grupa teatralna z Zimnej Wody
  • „Mała uliczna piłka zrobiona ze skarpetek” – TEATR WIECZOROWĄ PORĄ z Chróstnika

Mieszkańcy gminy obejrzeli również spektakl online Błękitny Pies, udostępniony przez Teatr Polski we Wrocławiu.
Podczas spotkania z aktorem online gościliśmy Zbigniewa Zamachowskiego – lubianego przez publiczność i uznanego przez krytykę, polskiego aktora filmowego i teatralnego, wykładowcę, kompozytora – a ostatnio również dziennikarza. Mistrz piosenki aktorskiej zaprosił mieszkańców gminy do swojego artystycznego świata.

Projekt, w którym wzięło udział stacjonarnie i online ponad 1000 osób dzieci, młodzieży i dorosłych trwał od sierpnia do grudnia 2020 roku zakończył Przegląd Teatralny, tym razem zorganizowany online. Zobaczyliśmy ciekawe historie przedstawione za pomocą różnych gatunków dramatycznych w wykonaniu młodszych i starszych amatorów, którzy pokochali teatr.