To było fantastyczne wydarzenie, w czasie którego seniorzy mogli wykazać się zarówno tężyzną fizyczną, jak i biegłością umysłu. Czasem nie trzeba było być wysportowanym – tego dnia wystarczyły dobre chęci i humor, który wszystkim dopisywał. Spartakiadę zainaugurował Hymnem Seniora autorstwa Teresy Kot zespół Osieczanki, który dodatkowo wystąpił w trzech blokach muzycznych o różnej tematyce.
Oferta różnorodnych konkurencji tegorocznej spartakiady łączyła działania sportowe i wpisujące się w dbałość o zdrowie naszych seniorów. Pojawiło się kilka nowych propozycji. Aktywnie na świeżym powietrzu można było skorzystać z zajęć aerobowych, które prowadziła Patrycja Rezler- Matyja. Swoją energią zaraziła uczestników podczas ćwiczeń, dając jednocześnie wskazówki jak poprawnie je wykonywać.
Kolejnymi zajęciami ruchowymi był zdrowy kręgosłup z Beatą Manoryk, która przy pomocy piłek zachęciła seniorów do zadbania o swój kręgosłup, czyli ćwiczeń polegających na wzmocnieniu najważniejszych partii mięśni oraz zwiększeniu sprężystości kręgosłupa.
Pierwszą z nowości jakie pojawiły się w tym roku, były zajęcia z „jogi- świadomy relaks z praktyką uważności” dotyczącej ciała, oddechu, a także myśli i emocji, prowadzone przez Martę Frącz.
Kolejną było pojawienie się na tegorocznej Spartakiadzie możliwości pomiarów na analizatorze składu ciała oraz rozmowa z dietetykiem Anna Zaleską na temat odżywiania oraz chorób dietozależnych w wieku starszym. Seniorzy mogli dowiedzieć się na co szczególnie zwrócić uwagę w swojej codziennej diecie, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Mogli zapoznać się z przykładowymi jadłospisami oraz innymi materiałami, które były udostępnione na miejscu.
Bule natomiast to gra towarzyska, która towarzyszy Spartakiadzie od kilku lat i prowadzona jest pod czujnym okiem Tomasza Targowicza. Gra łączy w sobie elementy taktyki i precyzji.
To forma aktywności, która sprzyja nie tylko poprawie kondycji fizycznej, ale również zdrowiu psychicznemu i społecznym interakcjom.
Sportowe emocje to już tradycja, z autorskimi sportowymi konkurencjami przygotowanymi przez Jana Hawrysza, mieszkańca Gorzycy. Rzut butem czy wałkiem do celu to jedne z ulubionych konkurencji na tej imprezie, które cieszyły się jak zawsze sporym zainteresowaniem. Podczas tych zabaw uśmiech z twarzy uczestników nie schodził.
Blok strzelecki to miejsce, w którym można było wypróbować sił w strzelaniu z łuku jak również z markera czyli specjalnego urządzenia przypominającego broń pneumatyczną. Było to kolejne nowe doświadczenie dla naszych seniorów.
Animatorki z Animki-Animatorzy Lubin jak zawsze porwały wszystkich do wspólnej zabawy i integracji.
O bezpieczeństwo naszych seniorów oraz ich świadomość z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami mogą się mierzyć w codziennym życiu zadbała Policja, która na miejscu przeprowadziła krótką prelekcję na ten temat.
Tradycją Spartakiady stał się już konkurs na najciekawsze nakrycie głowy, który jak zwykle zaskoczył pomysłowością, inwencją twórczą i talentem uczestniczek.
Pierwsze miejsce za prezentację kapelusza o nazwie „Kobieta o wielu twarzach”, który uzupełniał tematyczny strój, zdobyła Eugenia Łazarewicz z Osieka.
Nagrodzone zostały również: Krystyna Poniatowska, Leokadia Zielińska, Leokadia Gimel, Krystyna Kirsz, Celina Szwedo, Maria Pacholska, Lilia Iskierska, Wanda Bielawska, Jolanta Bartosiewicz, Halina Chrąchol, Wanda Krysztofińska, Mariola Hańkowska. Wyróżnienia trafiły do Jadwigi Hawrysz i Heleny Hawrysz.
Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Wielkiego wsparcia w organizacji imprezy udzielił Jan Olejnik sołtys Gorzycy wraz z radą sołecką, strażacy z OSP Gorzyca oraz Rada Seniorów Gminy Lubin z minionej już kadencji.